Üniversiteli İşçiler Yasal Düzenleme ile Statü Değişikliği İstiyor

 

Ön Lisans, Lisans, yüksek lisans, doktora mezunu olmalarına rağmen kamu kuruluşlarında işçi statüsü ile istihdam edilen ‘Üniversiteli işçiler’ haklarını arıyor.


Ön Lisans, Lisans, yüksek lisans, doktora mezunu olmalarına rağmen kamu kuruluşlarında işçi statüsü ile istihdam edilen vatandaşlar, sosyal medya ve internet ortamında tanındıkları ismi ile ‘Üniversiteli işçiler’, haklarını arayarak şunları söylediler:

“Bilindiği üzere kamu kurum, kuruluşlarında, belediyelerde ve KİT’lerde işçi ve memur statüsündeki personeller ile işler yürütülmektedir.

Memur statüsünde değerlendirilenler unvanlarını kullanmakta ve çalıştıkları yerlerde şef, müdür, müdür yardımcısı gibi makamlara yükselebilmektedirler.

Buna karşın işçi statüsünde değerlendirilenler ise terfi ve görevde yükselme gibi özlük haklarından faydalanamamaktadırlar.

Üniversite mezunu olmamıza rağmen işçi statüsünde olduğumuzdan dolayı çalıştığımız kurum, bizi istediği yerde ve pozisyonda işçi olarak çalıştırmakta

bununla birlikte memur statüsünde çalışan personeller ise meslek ve unvanı gereği olan müdürlüklerde ve pozisyonlarda çalışmaktadırlar.

Üniversite mezunu işçiler olarak tayin, nakil, geçici görev gibi özlük haklarından faydalanamadığımız gibi mesleğimiz konusundaki toplantılara, seminerlere, eğitimlere yalnızca işçi olduğumuzdan dolayı katılamamaktayız.

Bu tip organizasyonlara katılma taleplerimiz memur olmadığımızdan dolayı kurum tarafından reddedilmektedir.

Biz üniversite mezunu işçiler arasında, başka bir kuruma tayin ve atama durumu olmadığından eşlerinden ve çocuklarından ayrı yaşayanlar bulunmaktadır.

Bugüne kadar verilen her türlü görevi layıkıyla yerine getiren üniversite mezunu işçileri memuriyet kadrolarına alarak haksızlığın önüne geçilmelidir.

Böylelikle yapılan haksızlık uzun bir aradan sonra düzeltilmiş ve aynı eğitimi almış personeller arasındaki farklılıklar da kalkmış olacaktır.

Üniversite mezunu işçiler olarak, gerekli yasal düzenlemenin yapılarak statü değişikliği ile memur kadrolarına geçmemiz gerekliliğini ve mağduriyetimizin giderilmesi hususunu;

Saygılarımızla bilgilerinize arz ederiz.”

Üniversiteli işçiler ile ilgili gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

http://www.universiteliisciler.com

KAYNAK : https://habertakvimi.com/universiteli-isciler-yasal-duzenleme-ile-statu-degisikligi-istiyor/

Üniversiteli İşçiler İmza Kampanyası : https://imzakampanyam.com/Universite-mezunu-iscilere-memurluk-istiyoruz-imza-kampanyasi

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu