ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER MEMUR KADROSU İSTİYOR

 

Kamuda işçi statüsünde çalıştırılan binlerce üniversite mezunu çalışanın statü değişikliği mücadelesi sürüyor. Yaşadıkları mağduriyeti anlatan işçiler, “Tek talebimiz var, kadromuzun memurluk kadrosuna dönüştürülmesi” diyor.

MEZUNİYETLERİMİZ DIŞINDA ÇALIŞIYORUZ

Kamu kurum ve kurulmuşları, belediye ve KİT”lerde 4857 sayılı iş kanununa göre çalışan daimi kadrodaki üniversite mezunu işçiler, hak mücadelesindeler. Kadrolarının memurluk kadrosuna dönüştürülmesi için her platforma seslerini duyurmaya çalışan üniversiteli işçiler, memurluk kadrosu bekliyorlar. Önlisans, lisans, yüksek lisans veya doktora yapmış olmalarına karşın uzmanlık alanları dışında çalıştırılan ve 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi olmaları nedeniyle görevde yükselme, tayin, terfi ve kurum içi eğitim gibi haklardan mahrum olan işçiler yaptıkları açıklamada “Kamuda işe başlatılırken KPSS, İş Beceri Değerlendirmesi ve Mülakat elemelerinden  geçirildik. Yıllardır çalıştığımız kurumlarda diplomalarımızın gerektirdiği işleri yaparken, mezuniyetlerinin dışında farklı işlerde çalıştırılan arkadaşlarımızda istanbul escort girls bulunmaktadır. Çalıştırıldığımız kadrolarda eğitimimizin ve mesleki yeterliliğimizin körelmemesi ve devletimizin ihtiyaç duyduğu kalifiye personel ihtiyacını karşılayabilmek adına (eğitim iznimiz olmamasına rağmen) üniversitelerin ilgili bölümlerini ön lisans, lisans, lisansüstü ve hatta doktora düzeyinde tamamlayarak kendimizi geliştirdik. Kamuda liyakat ve sadakate dayalı bir kariyer sistemine dâhil olmayı istiyoruz.” şeklinde açıklamada bulundular.

BİZİ DUYUN

Haklarını daha gür bir sesle aramak için ‘üniversiteli işçiler platformu’ kuran işçiler “Kurumlarımızda yan yana çalıştığımız memur ve sözleşmeli arkadaşlarımızla aynı üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olmamıza ve şu an aynı işleri yapmamıza rağmen statümüz  farklıdır. Yani eşit işe eşit haklar noktasından uzağız. Üniversite mezunu olmamıza rağmen işçi statüsünde olduğumuzdan çalıştığımız kurum bizi istediği yerde ve pozisyonda çalıştırmakta bununla birlikte Memur arkadaşlarımız unvanlarını kullanmakta ve görevde yükselebilmekte şef, müdür yardımcısı, müdürlük gibi makamlara kadar yükselebilmektedirler. Buna karşın işçi statüsünde değerlendirilen biz üniversite mezunları doktora yapmış olsak dahi statü gereği görevde yükselme gibi özlük haklarından faydalanamamaktayız. Üniversite mezunu işçiler olarak tayin, nakil, görevde yükselme ve imza yetkisi gibi özlük haklardan faydalanamadığımız gibi mesleğimiz konusundaki toplantılara, seminerlere, eğitimlere de katılamamaktayız. İşçiler arasında, başka bir kuruma tayin ve atama durumu olmadığından aile bütünlüğü bozulmakta anne ve babalarından, eşlerinden ve çocuklarından ayrı yaşayanlar  bulunmaktadır. Aynı işyerinde çalışıp da aynı işleri yapan personel arasında statü farkı olması ve bu statü farkından kaynaklı maddi, manevi kayıpların söz konusu olması hem iş barışını hem de iş verimini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Üniversite mezunu işçiler olarak; adaletin ve hakkın yerini bulması açısından mümkün olan en kısa zamanda, mevcut daimi işçi olan kadromuzun memur kadrosuna dönüştürülmesi hususunda Devletimizin bizleri duymasını istiyoruz.” dediler.

KAYNAK : http://m.ayrintigazetesi.com.tr/universiteli-isciler-memur-kadrosu-istiyor/5670/

 

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu