ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER KAMU-SEN TV’DEN TALEPLERİNİ BEYAN ETTİ

 

 

Kamu Kurum, Kuruluşlarında, Belediyeler ve KİT’lerde 4857 sayılı yasaya tabii daimi işçi statüsünde çalışan Üniversite mezunu (Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans) işçi statüsünde emek veren çalışanlar yıllardır seslerini duyurma gayreti devam ediyor. Türkiye Kamu-Sen sendikasının sosyal medya kanallarından üniversiteli işçileri merkeze alan bir program yapıldı.


Uzun zamandır özlük hakları ve sosyal hakları bağlamında statü değişikliği ve hak talebinde bulunmaya devam eden ve kamuoyunda “Üniversiteli İşçiler” olarak bilinen grubun talepleri yinelendi ve statü değişikliği konusunda neden ısrarcı olunduğu noktasında detaylı bilgilendirmeler yapıldı.

Kamu-Sen TV

Türkiye Kamu-Sen Sendikası resmi sosyal medya platformu olan Kamu-Sen TV tarafından gerçekleştirilen program açılışında uzun yıllardır hak mahrumiyetleri sebepleri ile hak talebinde bulunan üniversiteli işçilerin seslerinin duyurulması için çalışmaların devam ettiği ve söz konusu durumun işçi sözcüleri ile tartışılarak gerekli mercilere iletilmesi noktasında yardımcı olunmaya gayret edildiği açıklandı.

Üniversiteli İşçiler Kimdir?

Kamu Kurum, Kuruluşlarında, Belediyeler ve KİT’lerde 4857 sayılı yasaya tabii daimi işçi statüsünde çalışmaya devam eden ve üniversite mezunları olmalarına rağmen alanları dışındaki unvanlarda işçi statüsünde çalışmaya devam eden emekçi gruba “üniversiteli işçiler” denmektedir.

Üniversiteli işçilerin neden memuriyet talep ettiği ve sosyal hakları bağlamında neden talepkâr  oldukları sorularının yöneltildiği program sürecinde; üniversiteli işçiler adına Cihan Demir isimli işçi sözcülük ederek yanıt verdi.

4857 sayılı iş kanuna tabi olduklarını beyan eden Demir; kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde daimi işçi statüsünde kadrolu çalışan devlet personeli olduklarını ifade ederken; çalışan kişilerin üniversiteli olarak hala işçi statüsünde kaldıklarını ve hak kaybı yaşadıklarını beyan eden Demir; işçilerin genel olarak memuriyet hakkını talep ettiklerini ifade etti.

Özelleştirme Sorunu

Kamu kurum veya kuruluşlarında daimi işçi statüsünde emek verdikleri için herhangi bir özelleştirme aşamasında statü kaybı yaşayabileceklerini bildiren Demir; bu noktada 4/C’li veya 4/B’li olarak görev tayin hakkı verilebileceğini ve bu süreçlere dair herhangi bağlayıcı bir maddeye tabi bulunmadıklarını beyan etti.

İş güvencesi, nakil ve atama konularında sorunlar yaşadıklarını beyan eden işçi sözcüsü; aile bütünlüğünün sorunlu bir hal aldığını ve eş durumundan dolayı tayin süreçlerinin kati ve olumlu sonuçlanamadığına vurgu yaptı.

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Hakları Yok

Kurumlarda işçi statüsünde çalıştıkları için üniversiteli işçilerin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavlarına katılım gösteremedikleri biliniyor. Söz konusu durumdan kaynaklı olarak üniversite mezuniyetine sahip olan işçilerin aldıkları diplomaların birer kağıt  parçası haline getirilmesinden dolayı şikayet ve taleplerde bulunuluyor.

Eşit İşe Eşit Ücret Talebi

Üniversiteli işçilerin kadro talebi olmadığı; esas olarak statü değişikliği beyan edildiği vurgulanırken; katılım gösteren işçiler ise genel olarak “eşit işe eşit ücret istiyoruz, hiç bir özlük hakkımız yok, yüksek lisanslı işçi mi olur?” çıkışları ile sürece dair fikirlerini beyan etti.

Kamuya İlave Yük Gelmiyor

Üniversiteli İşçiler sözcüsü Demir’in ifade ettiği bilgilere göre talep edilen statü değişikliği sonrasında devletin hazinesine yük binmediği ve yapılan fizibilite çalışmalarına göre rakamların bu sürecin olumlu sonuçlanması için makul olduğu aktarıldı.

İmza Yetkileri Yok

Aynı okuldan mezun oldukları halde atamaları olmadığı için aynı kurumda bir kişinin yetkili müdür olabildiği ve diğer kişilerin imza yetkisi olmada sadece işçi statüsünde çalıştırıldığı ifade edilirken; görevde yükselme alamadıkları için mesleki gelişmelerinin engellendiği ve ayrıca imza yetkisi dahil birçok haktan mahrum oldukları için birkaç kişinin yapacağı işi tek başlarına yapmaları gibi bir sorunlar karşılaşıldığı aktarıldı. 

Sorunlar ve taleplerin dile getirildiği canlı mülakatın detaylarına Türkiye Kamu-Sen’in resmi Youtube kanalı olan Kamu-Sen TV’den ulaşabilirsiniz. ⤵️⤵️⤵️

Türkiye Kamu-Sen YouTube Kanalı Üniversiteli İşçiler Program Linki : https://youtu.be/r3gEADwfWyY

KAYNAK : https://www-isilanlarikariyer-com.cdn.ampproject.org/v/s/www.isilanlarikariyer.com/service/amp/universiteli-isciler-kamu-sen-tvden-taleplerini-beyan-etti-19064h.htm?amp_js_v=a3&amp_gsa=1&usqp=mq331AQFKAGwASA%3D

office 2016

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu