Üniversiteli işçiler harekete geçti ‘Sesimizi Cumhurbaşkanımıza iletiyoruz’

Kamuda çalışan üniversiteli işçiler ‘Sesimizi Cumhurbaşkanımıza iletiyoruz’ başlığı ile 7 yıl önce söz verilen kadro için yeni bir çalışma başlattı.

Üniversiteli işçiler için 2015 yılındaki toplu sözleşme tutanağında KİT’lerde çalışanlar için sözleşmeli personel pozisyonuna, diğer idarelerde çalışan işçiler için ise memur kadrolarına geçirilmesi için karar alınmıştı.

DÜZENLEMEYE EKLEME YAPILMALI: KADROLARI VAR, STATÜ DEĞİŞECEK

Bu düzenlemelere 7 yıl önce toplu sözleşmede söz verilen üniversiteli işçilerin zaten şu anda görev yaptıkları memur kadrolarına atanmasının da eklenmesi ile sorun çözülecek. Üniversiteli işçiler sadece imza yetkilerini kullanamıyorlar. Yani kamuda zaten memurluk görevini yapıyorlar.

ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER YASAL DÜZENLEME BEKLİYOR

Fakat aradan geçen 7 yılda somut bir ilerleme olmadı. En son AK Parti tarafından üniversiteli işçilerin sesini duyan Mehmet Metiner olmuştu. 24. Dönem Adıyaman, 25. ve 26. Dönem İstanbul AK Parti Milletvekili ve Yeni Şafak Köşe Yazarı Mehmet Metiner “Kamuda çalışan üniversite mezunu işçilerimizle ilgili yeni bir yasal düzenleme mutlaka yapılmalı…” diyerek üniversiteli işçilerin sesine kulak verilmesi gerektiğini ifade etmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞACAKLAR

Şimdide üniversiteli işçilerden yeni bir adım geldi. Seslerini Cumhurbaşkanı’na duyurmak için CİMER’e ayrı ayrı başvuru gönderecekler. İşte detaylar…

AÇIKLAMA GELDİ

Üniversiteli işçilerin kendi web sitelerinde (www.universiteliisciler.com) yapılan açıklamada şöyle denildi; “Kamu Kurum, Kuruluşlarında Belediyelerde ve KİT’lerde işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu (Ön Lisan, Lisans ve Yüksek Lisans) üniversiteli işçiler olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nden (CİMER) Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurmaya çalışacağız.

Aşağıdaki metni CİMER Başvurusu olarak her birimizin göndermesi gerekmektedir. En kısa zamanda sonuç alacağımızı ümit ediyoruz.

Başvuru Metni;

“Sayın Cumhurbaşkanımız;

Kamuda 4857 sayılı yasaya tabii olarak daimi işçi statüsünde çalışmaktayım.

Bizler, her ne kadar sürekli işçi pozisyonlarında olmuş olsak da Üniversite Mezunu olmamız hasebiyle görev yaptığımız kurumlarda atama, tayin, görevde yükselme, diplomalarımızın karşılığı olarak imza yetkimizi kullanabilmek istiyoruz.

2015 yılında Hükümetimiz ile Memur-Sen arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesinin (TİS) 36-1 maddesinde kamuda çalışan üniversite mezunu işçilerin uygun memur kadrolarına geçirilmesi maddesi yer almıştı.

Bu vesileyle Kamu Kurumlarında çalışmakta olan Üniversiteli İşçilerin seslerini duyarak yasal çalışmaların başlatılması için sizin talimatınıza ihtiyacımız var.

Gereğini saygılarımla arz ederim.”

Kaynak : SGK Rehberi

https://m.sgkrehberi.com/haber/default.aspx?id=357291&s=08

 

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu