Bitsin Artık EYT/Üniversiteli İşçiler

Bu saatten sonra ne işe yarar, kimler yararlanır bilinmez ama hükümetin üzerine olmayıp da eline yüzüne bulaştırdığı bir uygulama. Zaten çokları bu duruma kızıp yaşı beklemeden emekli oldu. Maaş alabilmek için yaşı beklemeye koyuldu. Çokları da hala hükümete veryansın ediyor. Yüksek sesle dillendirenler de hükümetin girişiminden ümitle sessiz bekleyişe koyuldu.
Niçin çalışmak ibadet denildiğine emekli olunca şahit oldum. Evet, bazı dezavantajları var ama düzenli de bir hayatınız oluyor. Ne zaman yatıp kalkacağınız, ne zaman yiyip içeceğiniz ne zaman tatile çıkıp dinleneceğiniz her şey çalışma hayatıyla bir düzende oluyor. Emekli olunca pandülü boşalmış saat veya freni patlamış araba gibi vakti de menzili de şaşırıyorsunuz. Bütün bunlar bir yana ben işitme engelli olmama rağmen bu statüde emekli olmayı hiç düşünmedim. Bırakın bunu ihtiyaç olduğu için normal emekliliği dahi olmadan yedi sene gibi fazladan çalıştım. Daha çalışabilirdim ama kendi şartlarım da buraya kadarmış.
Çalışma sürecinde ortaya çıkan bu EYT ile ilgili etrafımda mağdur olan çokları bangır bangır bağırıyorlar ama kimseye bir şey anlatamıyorlardı. İşin gerçeği çalışmayı seven biri olarak ben de çok üzerinde durmadım. Hatta kızıyordum da, erken emekli olup ya başka bir işte çalışacak çift maaş alacaklar ya da karı-koca çalışılıyorsa kadın bu haktan yararlanıp evdeki işine dönecek ama ekonomik anlamda rahat edilecekti. Bendeniz her iki duruma da kızıyordum. Çalışmak bir imkanken, milyonlarca işsiz varken elindeki fırsatı daha fazla fırsata dönüştürmeyi etik halkalı escort görmüyordum.
Geçenlerde iktisat mezunu serbest muhasebecilik yapan Ragıp bey dostumla oturup bunu konuştuk. Aradaki haksızlığı görünce bunun yazı ve haber değeri olduğuna kanaat ettim. Sağ olsun Ragıp bey dostum elindeki bilgi ve belgeleri de benimle paylaşıp sağlıklı bilgi paylaşımına öncülük etmiş oldu.
Bu yasa 1989 da Mesut Yılmaz döneminde çıkarılmış fakat uygulayamadıkları için Ak parti iktidarına kalmış. “Bence üzerinde düşünmeden uygulamaları büyük hataydı” diyor Ragıp bey. Zira maç başladıktan sonra kural değiştirip oyunculara çelme takılıyor. Geriye dönük 400 bin kişiyi hem maddi hem de zaman kaybına uğratılıyor. Haksızlığı ortadan kaldırmamak için de hükümet rakamları bir milyon deyip insanları oyalıyor. Gerekçe, o kadar emekliye ödenecek bütçenin olmaması gösteriliyor. 450 den 600 çıkarılan vekillere bütçe var EYT’liye yok. Çifter maaş alan bürokratlara var EYT liye yok. Bu gerçekten adil değil, ahlaki de değil.
Ragıp bey “gecikmeli de olsa ben emekli oldum ama burada çok büyük haksızlık var” diyor. İtirazı da şuna, bu yasayı çıkarırken şerh düşülüp bu yasa yürürlüğe girdikten sonraki sigortalıları kapsar denilmeliydi. Zira bu yasadan önce işe başlayanlar prim ve yılı doldurmalarına rağmen en az 7-8 yıl fazladan çalışıp yaşı bekleyecek, fazladan prim ödeyecek, kendisinden sonra işe başlayıp 25 yıl ve 5500 primi dolduran yaşı gelen biri kendisinden önce emekli olacak. Evet, burada gerçekten çok büyük haksızlık var ve mutlaka giderilmeli. Diye beklerken bu yazı yazıldığı sıralarda bakan Bilgin Aralık ayını işaret etti. Umutlar başka bahara, yazık ki ne yazık.
Harbiden Ak parti kendi seçmenini de yok sayarak adeta ayağına kurşun sıkıyor. Ya da bürokratlar yanlış bilgi verip işlerin savsaklanmasını istiyorlar. Yine bu yazının yazıldığı saatlerde Tweeter da ak parti seçmeni bir hanım kardeşimiz “üniversiteli işçilerin de kadroya alınması” için feryadı figan bağırıyor ama hükümet kanadından seslerini duyan yok. Merak edip işin detay bilgisini istedim, sağ olsun Tuba hanım kardeşim gerekli bilgileri gönderdi.
Olay şu ki; Kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde çalışan 4857 sayılı yasaya tabi kadrolu üniversite mezunu işçileriz diye tanımlıyorlar kendilerini. Yeni bir talepleri yok aslında, sadece statü değişikliği ile memurluğa geçebilmek. Sanırım bununla ilgili kendilerine de verilen bir söz varmış. Yaşanılan mağduriyet ise, tayin, terfi, yükselme, sorumluluk gibi özlük haklarından yararlanamamak. İçlerin de ön lisans/lisans mezunu hatta doktorasını yapmış olanlar da varmış. İşletme, muhasebe, kamu yönetimi, mühendis, tekniker/teknisyen ve öğretmenlik mezunlarıymış hepsi. Yaklaşık da 6 bin kişi civarındaymış sayıları.
Evet, bu hanım kardeşim gibi daha birçokları Ak parti seçmeni olmalarına rağmen yaşadıkları mağduriyeti anlatamamanın sıkıntılarını yaşıyorlar. Halkın büyük teveccühünü kazanarak yirmi yıldır iktidarda olan bir parti için bu işler zor olmasa gerek. Bugün bu sorunlara kulak tıkayanlar yarın seçmenin önüne hangi yüzle çıkacak? İktidar ne yapıp edip bu EYT ve üniversiteli işçilerin sorunlarını çözmeli ya da oturup bunlarla konuşulmalı. Sizin dinlemek istemediğinizi sosyal medya çok güzel dillendiriyor. Bizden söylemesi.
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

Yazar : Ahmet DEMİRKAYA / Marmara Gazetesi

Kaynak : https://www.marmaragazetesi.com/bitsin-artik-eytuniversiteli-isciler-1971yy.htm

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu