Üniversiteli İşçinin Kaleminden Sorunlar ve Çözüm Önerileri

#Üniversiteliİşçiler

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan üniversiteli işçilerin sorunlarına bir türlü çare bulunmuyor. Kamuda statü farkından dolayı yaşanan sorunları anlatan ve çözüm önerilerinin olduğu “bir üniversiteli işçinin” güzel bir çalışması My Memur haberde.


“My Memur” olarak kamuda görevli gerek kadrolu, gerek sözleşmeli gerekse işçilerimizin sorunlarını sık sık gündeme taşımakta ve gündem oluşturmaya devam etmekteyiz. Bu haberimizde de bir üniversiteli işçinin kaleminden çıkan sorunları ve çözüm önerilerine dair detayları bulabilirsiniz.

ÜNİVERSİTELİ İŞÇİ

Biz üniversiteli işçiler, Kamu Kurumlarında, Belediyelerde ve KİT’lerde 4857 sayılı yasaya tabii daimi işçi statüsünde; Ön lisans, Lisans, Yüksek Lisans mezunu ve Doktorasını tamamlamış amma velakin vasıfsız kadroda çalışan işçileriz.

Çalıştığımız kurumlarda, kimimiz mesleklerini icra ederken, kimimiz mezuniyetleri ve daha faydalı olabilecekleri işler dışında çeşitli işlerde çalışıyoruz. Kendi mesleklerimizi yapsak bile, işçi statüsünde olduğumuz için mevcut durumumuzdan bir adım bile ileriye gidemiyoruz. Bizler, çalıştığımız kurumlarda birçok işten anlayacak ve sorumluluk alarak, bunları başaracak kapasitedeyken neden önümüzde engeller var.

Neden tayin, terfi, görevde yükselme gibi özlük haklardan faydalanamıyoruz?

Bizim mücadelemiz, talebimiz yan yana çalıştığımız memur arkadaşlarımız ile aynı işi ve görevleri yaparken aynı haklara da sahip olabilmektir. Kamu Kurumlarında artık  “SEN İŞÇİSİN, İŞÇİ KAL” anlayışının bertaraf edilerek, kendini akademik ve mesleki olarak geliştiren personellerin önündeki engellerin kalkması gerektiğine inanıyoruz.

Üniversite mezunu kadrolu işçiler olarak 2008 yılından itibaren bu hususta mücadeleler vermiş ve kararlılıkla devam etmekteyiz. Bizim istediğimiz devlete yük getirecek, özel düzenlemeler gerektirecek külfetli bir talep değildir. Mevcutta var olan kadromuz için yasal düzenleme ile statü değişikliği istiyoruz. Statü değişikliği ile gelecek memuriyet hakkı, bizler için iş hayatında verimi olumlu yönde etkileyecek, aynı zamanda adaleti, eşitliği sağlayacak ve çalışma barışına katkı sunacaktır.

Nitelikli iş gücü ve inovasyonun değerli olduğu çağımızda Devletimiz, işinin ehli ve yetenekli personelinden daha fazla istifade etmelidir. Üniversite mezunu işçiler olarak, çalıştığı kurumlara mesleğiyle alakalı işçi statüsünde işe alınan veya işçi statüsünde çalışırken üniversite okuyup kendini geliştiren her bir üniversite mezunu işçinin statü değişikliği ile önündeki engeller kaldırılarak çalışma ve verim açısından daha etkin hale getirilmesini talep ederek daha fazla sorumluluk alabilmek, gelişime açık kalite temelli hizmet anlayışıyla kariyer yapmayı hedefliyoruz.

Bu bağlamda diyoruz ki,

Sayın Devlet Büyüklerimiz;

Gelin; kanayan bu yaraya bir merhem olun ve bu sorunu artık çözüme kavuşturun.

Gelin; yıllardır verdiğimiz emekleri hiçe saymayın.

Gelin; “SEN İŞÇİSİN, İŞÇİ KAL” anlayışına bir son verin.

Gelin; vatanına, milletine daha faydalı olmak isteyen biz ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞÇİLER’in feryadına kulak verin.

Gelin; bu adımı atarak gönüllerde taht kurun…

Saygılarımla.

Tuğba KOÇTEPE, Üniversiteli İşçi

KAYNAK : https://www.mymemur.com.tr/universiteli-iscinin-kaleminden-sorunlar-ve-cozum-onerileri-112624h.htm

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu