Üniversiteli İşçilerden Bakan Selçuk’a: “Kadro Değil Statü Değişikliği İstiyoruz”

Kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve KİT’lerde kadrolu işçi statüsünde çalışan ve memur statüsüne geçirilme taleplerini daha önce birçok platformda dile getiren üniversite mezunu işçiler seslerini bu kez sosyal medyadan yetkililere duyurmak istediler. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’ a seslenen üniversiteli işçiler “kadromuz var statü değişikliği istiyoruz” dedi.


Üniversiteli İşçiler Platformu, bilindiği gibi 16-17 Temmuz 2019’da Ankara’da ilgili sendika başkanları ile bir araya gelmiş kendilerini ifade etmişlerdi. Ancak bugüne kadar talepleri ile ilgili  bir sonuç alamayınca bir de sosyal medyadan yetkililere sesleniyorlar.

Ünivesiteli işçi statüsünde olmaları nedeniyle yükselme, tayin, terfi ve kurum içi eğitim gibi birçok haktan yararlanamadıklarını belirtiyorlar. İletilerde  taleplerinin  kadro değil, statü değişikliği olduğunun altını çiziyorlar. Ayrıca tüm üniversiteli işçilerin eğitimlerine uygun unvanlı memur kadrolarına geçirilmesi, var olan kadroların memurluk kadrosuna dönüştürülmesini istediklerini ifade ediyorlar.

Üniversiteli İşçiler Platformu Ankara’ya gitmeden önce yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:  “Yıllardır sorunumuz çözülmüyor, askıya alınıyor. Hiçbir işe yaramayan diplomalarımızı evlerimizde dosya içlerinde saklıyoruz. 2015 yılında Memur-Sen ile o zamanki çalışma bakanı Faruk Çelik’in imza altına aldıkları ama uygulamadıkları toplu sözleşmenin 36/1 maddesinin bu yılki TİS’te kapsamı genişletilerek yer almasını istiyoruz. Statü değişikliği sadece memur işi yapanları değil, kendi alanının dışında çalıştırılan binlerce üniversite mezunu işçiyi de kapsamalı. Yeni mağduriyetlerin yaşanmaması için herkesi kapsayacak bir çalışma yapılmasını istiyoruz. Muhalefet milletvekillerinin tam desteğini almış durumdayız. İktidarın da sesimize kulak vermesini talep ediyoruz.”

İşte bu akşamki o iletiler:

KAYNAK : https://www.kamuilanlari.com/gundem/universiteli-iscilerden-bakan-selcuk-a-kadro-degil-h15962.html

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu