Üniversiteli İşçiler Topluluğu: Kendini mesleki ve akademik olarak geliştirmiş her personel eğitim durumuna uygun kadroya geçirilmelidir

Üniversiteli İşçiler Topluluğu İstanbul Temsilcisi Mustafa Buçan, mücadele sürecini İleri Haber’e anlattı.


Mustafa BUÇAN
Üniversiteli İşçiler İstanbul Temsilcisi

Özgür Yılmaz – @ozgurr_yilmaz

Kamu Kurum Kuruluşlarında Belediyelerde ve KİT’lerde işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu üniversiteli işçiler seslerini duyurmak için mücadele ediyor.

Üniversiteli İşçiler Topluluğu İstanbul Temsilcisi Mustafa Buçan, mücadele sürecini İleri Haber’e anlattı.

Öncelikle üniversiteli işçiler kimlerdir? Ne için mücadeleye başladınız?

Kamu kurumlarında 4857 sayılı iş kanuna tabi daimi statüdeki işçilerden üniversite mezunlarını temsil eden grubun adıdır üniversiteli işçiler.

Kamu işçilerinin mesleki ve akademik gelişimi ile birlikte imza yetkisi, görevde yükselme sınavlarına girmesi ve en önemlisi kamu personeli olarak görülmesi için 2009 yılından bu yana çalışmalarımız devam etmektedir.

Daha önce neden kadro verilmedi?

Eski çalışma bakanımız Faruk Çelik döneminde 2014 yılında Kamu Personeli Danışma Kurulunda memuriyet ihdası kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanımızdan (o dönem başbakanımızdı) eski Memur-sen başkanımız (şimdi milletvekilimiz Ahmet Gündoğdu) memuriyet müjdesini aldı. 2015 yılı hükümetimiz ile Memur-sen arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesinde (36/1) memuriyet ihdası maddesi imza edildi. 2016 yılı Mart ayında TBMM’de yasa teklifi olarak gündeme geldi. Ancak hızla değişen gündem, seçim süreçleri (Sayın Davutoğlu ve Sayın Binali Bey seçim hükümeti başbakanlıkları yaptılar) ve son olarak 15 Temmuz hain darbe girişimi (sonrasında kamu personeli arasında yapılan temizlik çalışmaları) memuriyet yasasının meclisten geçmesini engelledi.

Kamu maliyesine herhangi bir ilave yük getirmeyen bu sorunun önümüzdeki dönem meclis çalışmalarında yer alacağına yürekten inanıyoruz.

Şimdiye kadar neler yaptınız, bundan sonra neler yapmayı düşünüyorsunuz?

2009 yılından itibaren memur ve işçi sendikaları ile durumumuzu istişare ediyoruz. Ayrıca belirli aralıklarla yüce meclisimizde yaptığımız ziyaretlerde hükümet muhalefet ayırt etmeksizin vekillerimizle birebir görüşmeler yaptık önümüzdeki Ekim ayında tekrar bir ziyaret programı gerçekleştireceğiz. Ulusal ve yerel gazetelerde üniversite mezunu işçilerin memur kadrolarına geçirilmeleri ilgili haberler yapıldı. Ayrıca internet sitemizde (www.universiteliisciler.com) bilgi paylaşımı yapıyoruz. Sosyal medya üzerinden #universiteliisciler etiketiyle yetkililere sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Çok da güzel geri dönüşler alıyoruz.

#universiteliisciler platformu üyeleri olarak saygı ve sevgi çerçevesinde memuriyet ihdası gerçekleşene kadar gerek sosyal medyada gerek mecliste çalışmalarımız devam edecek.

Nitelikli personel ihtiyacının hat safhaya ulaştığı günümüzde kamu maliyesine ilave yük getirmeden bu ihtiyacı karşılamak amacıyla #universiteliisciler in vakit kaybedilmeden değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyoruz.

Kamu kurumlarında hangi statüde olursa olsun kendini mesleki ve akademik olarak geliştirmiş her personel eğitim durumuna uygun kadroya geçirilmelidir.

Özgür YILMAZ

KAYNAK : https://ilerihaber.org/icerik/universiteli-isciler-toplulugu-kendini-mesleki-ve-akademik-olarak-gelistirmis-her-personel-egitim-durumuna-uygun-kadroya-gecirilmelidir-102095.html

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu