Üniversiteli İşçiler Sorunu Cumhur İttifakı Gündemine Geldi

#STATÜDEĞİŞİKLİĞİ

Üniversiteli işçilere yönelik açıklama geldi.

Bütçede üniversiteli işçilere yönelik son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada Cumhur İttifakı Ortağı MHP, üniversiteli işçilerin beklentilerinin artık karşılanması gerektiğini söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesinin görüşüldüğü genel kurulda kürsüye geçen MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem , burada yaptığı konuşmasında çözülmesi gereken sorunlara değindi ve dikkat çeken ifadeler kullandı.

Açıklamasında engellilerin istihdamına değinen Arzu Erdem, “Değerli milletvekilleri, engelli kardeşlerimiz kıymetlilerimiz olduğu için içinde bulunduğumuz iktisadi yapı engellilerimizi kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. İstihdama katılım ve kadro verilmelidir, kadro verilirken öncelik sağlanmalıdır. Engelli öğretmenlerimiz başta olmak üzere, hangi alanda yeteneği, donanımı, birikimi varsa, hangi alanda uzmanlaşmışsa bütün özel kardeşlerimizin bilaistisna hem özel şirketler tarafından hem de devletimiz tarafından mutlaka istihdam edilmesi şarttır. Bina girişlerimizde, yollarda, umumi tuvaletlerde, sinemalarda, tiyatrolarda kısacası toplumun kullanım alanlarının tamamının özel kardeşlerimize uygun hâle getirilmesi yönünde eksikler tamamlanmalıdır” dedi.

ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER HAKKINDA AÇIKLAMA

Erdem açıklamasının devamında üniversiteli işçilerin durumuna değindi ve “Kamu kurumlarında 4857 sayılı İş Kanunu’na göre çalışan daimi kadrolu, üniversite mezunu işçilerimizin de yine beklentileri var. Aynı üniversitelerin, aynı bölümlerinden mezun olmalarına rağmen memur ve sözleşmeli çalışanlar unvanları olduğu için bunların ortadan kaldırılması, adaletsizliğin giderilmesi gerekiyor. Tayin, nakil, görevde, yükselme imza yetkisi olduğu gibi özlük hakları olmayan üniversiteli işçilerimizin beklentileri var. Yine, aynı şekilde, memur ve sözleşmeli çalışanlar ile aynı işi yapan işçi kadrosundaki çalışanlarımız, memurluk statüsüne geçirilmesi hususunda bir çalışma talep etmektedirler” ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://www.finans7.com/haber/universiteli-isciler-sorunu-cumhur-ittifaki-gundemine-geldi-18074/?s=09

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Başa dön tuşu