Üniversiteli İşçiler Platformundan statü değişikliği talebi

Üniversiteli İşçiler Platformu Kayseri Temsilcisi Mustafa Arslan, yaptığı yazılı açıklamada statü değişikliği talebinde bulunarak, “Yıllardır süren mağduriyetin giderilmesi adına kamu kurumlarında üniversite mezunu olarak sürekli işçi statüsünde çalışan personelin, memur kadrolarına geçirilmeleri hususunda yeni yasama yılında gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.
Üniversiteli İşçiler Platformu Kayseri Temsilcisi Mustafa Arslan, kumadaki çeşitli kurumlarda çalışan işçilerin statülerinin değiştirilmesi talebiyle yazılı açıklama yaptı. Arslan, “Üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olup, aynı yerde çalışan, fiili olarak aynı işi yapan iki kamu çalışanının statü farkıyla, memur ve işçi olarak ayrılması ile aynı özlük haklarından yararlanılamamaktadır. Bu durum kamuda fırsat eşitliği ilkesini örselemekte ve iş barışını bozmaktadır. Memur personele görevde yükselme, ünvan değişikliği sınavı ile hak ettiği ünvan ve pozisyonlara ulaşma imkanı verilirken, kurumuna yıllarca emek vermiş, çekirdekten yetişme, kendini geliştirmiş işçi personel kamuda üvey evlat muamelesi görmektedir. İşçilik kadrosu, yıllarca emek verilerek alınan eğitimin ve alınan diplomanın bir işe yaramadığı düşüncesini oluşturarak alanında eğitimli bireyin çalıştığı iş yerine, sahip olduğu iş potansiyelini tam olarak yansıtamamasına, görevde yükselemeyeceğini bildiği için de iş heyecanının kırılmasına ve mesleki anlamda körelmesine sebep olmaktadır” diye konuştu.
Sözlerini sürdüren Arslan, şöyle konuştu: “TBMM’de 4 Temmuz 2013 oturumunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hükümet adına verilmiş önerge ile belirli 25 kurumda çalışan sözleşmeli personele kadro verilmesi kabul edilmiştir. Bu uygulama aynı şekilde üniversiteli işçilere de yapılabilir. Yıllardır süren mağduriyetin giderilmesi adına, kamu kurumlarında üniversite mezunu olarak sürekli işçi statüsünde çalışan personelin, memur kadrolarına geçirilmeleri hususunda yeni yasama yılında gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.”

(DHA)

Naim GÜLVEREN/KAYSERİ,(DHA)

Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/yerel-haberler/kayseri/universiteli-isciler-platformundan-statu-degisi-6822403

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu