ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER İÇİN DE EMSAL OLSUN

 

Üst öğrenimin zaferi! Zam ve tazminatlarını alacaklar!


Üst öğrenimin zaferi! Zam ve tazminatlarını alacaklar!

Teknikerin zam talebini KDK çözdü. Bu çözüm ile yine aynı nitelikte kamuda çalışan üniversiteli işçilerin ‘statü değişikliği’ talebi tekrar gündeme geldi. İşte detaylar…

Makine teknikeri olarak çalışırken mühendislik fakültesi makine mühendisliği bölümünden mezun olan başvurucunun zam talebi, Kamu Denetçiliği Kurumunun girişimiye kabul edildi

İSTEDİĞİ ZAMMI ALDI

Görevine devam ederken, yükseköğrenimini tamamlayan kamu personeli, Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) girişimiyle istediği zammı aldı.

KDK’den yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığında makine teknikeri olarak çalışan şikayetçi, başvurusunda görevini sürdürürken makine mühendisliği bölümünden mezun olduğunu, bu nedenle intibakının yapılması için idareye dilekçe verdi.

KDK’DAN YARDIM İSTEDİ

Bu talebine cevap verilmemesi üzerine başvurcu KDK’ye müracaat ederek, mağdur edildiğini belirterek, talebinin yerine getirilmesi için yardım istedi.

Başvuruyu değerlendiren KDK uzmanları, Sağlık Bakanlığı ve Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı ile iletişime geçti.

ÜST ÖĞRENİM TEYİT EDİLDİ

Kurulun görüşü üzerine KDK, makine teknikerliği programı mezunlarının bir üst öğreniminin makine mühendisliği olduğunu teyit etti.

KDK yaptığı araştırmanın sonuçlarını Sağlık Bakanlığı ile paylaşarak, başvuranın mühendis kadrosu için öngörülen zam ve tazminatlardan faydalanması gerektiğini bildirdi.

ZAM VE TAZMİNATLARDAN YARARLANACAKLAR

Bakanlık da KDK’nin önerisi doğrultusunda, başvuranın zam ve tazminatlardan faydalanması talebini kabul etti.(AA)

ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER İÇİN DE EMSAL OLSUN

Farklı görevler yapan üniversiteli işçilerin memur kadrosuna alınması için 2015 yılındaki kamu görevlileri toplu iş sözleşmesine hüküm konulmuştu. Aradan geçen beş yıla rağmen, toplu sözleşmedeki bu kazanım hayata geçirilemedi. Birçoğu fiilen memurluk yapan üniversite mezunu işçiler, verilen sözün tutulmasını istiyor.

GÖREVLERİ AYNEN YAPIYORLAR

Üniversiteli işçiler görevleri itibariyle tamamen mezuniyetlerinin gereklerini yerine getiriyorlar. Fakat imza yetkileri ise kadro nediyle yok. Yapılacak statü değişikliği aynen yukarıdaki örnek kararda olduğu gibi asıl yaptıkları işe uygun hale getirilecek. Böylelikle kamuda çalışan üniversite mezunu işçiler devletimiz açısından da büyük kazanç olacaktır.

SÖZ VERİLMİŞTİ YERİNE GETİRİLSİN

2015 yılı kamu toplu iş sözleşmesinin yerine getirilmesi için ise daha fazla beklemeye gerek yok. Devlete ek bir maliyet ve kadro getirmeyen bu statü değişikliği ile birçok kalifiye çalışan mesleği ve eğitimine uygun görevlerde yerine getirecektir.

KAYNAK : https://sgkrehberi.com/haber/256141/ust-ogrenimin-zaferi-zam-ve-tazminatlarini-alacaklar.html

işletim sistemi lisansı

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu