ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER : Bütün iş yükü bizde ama imza yetkimiz dahi yok

Üniversiteli işçiler statülerinin değiştirilmesini istiyor: “Kullandığım sistemlerin çoğu memur kadrosundaki arkadaşlar adına açıldı. İşlemleri ben yapıyorum, işi ben takip ediyorum ama unvanım yok.”

Üniversite mezunu işçiler, statü değişikliği ile eğitim durumlarına göre uygun kadrolara atanmak, çalıştıkları kurumlarda daha fazla sorumluluk alabilmek için diplomalarının kendilerine verdiği hakları kullanabilmek istiyor. 2015 yılından beri kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını ifade eden üniversiteli işçiler, yaşadıkları mağduriyetin statü değişikliği ile giderilmesini talep ediyorlar.
Tayin, nakil, görevde yükselme gibi özlük haklarından da faydalanamayan üniversiteli işçiler için birçok muhalefet milletvekili de meclise soru önergesi verdi. Ancak kanun teklifleri komisyonda bekletilirken, verilen soru önergelerine de yanıt verilmedi. Muhalefet milletvekillerinin konuyla ilgili girişimleri sonuçsuz kaldı.
Bugüne kadar “Kadro değil, statü değişikliği” istediklerini her fırsatta dile getiren üniversite mezunu işçilerle yaşadıkları sorunları, taleplerini konuştuk.

‘BİZİM DERDİMİZ PARA DEĞİL’
2007’den beri bir kamu kurumunda kadrolu işçi olarak çalışan E.D, alanıyla ilgili üç tane üniversite bitirmiş. Yetiştirdiği memurların daire başkanı olduğunu, kendisinin ise halen işçi kadrosunda çalıştığını söyleyen E.D, “Maaşım memur maaşından yüksek. Ama bizim derdimiz para değil. Varsın statü değişikliği benim maaşımı düşürsün. En azından diplomamızın gereğini yapmış olacağız. Bu minvalde Türkiye genelinde bir grup oluşturduk ve statü değişikliği için mücadele başlattık. 2015 yılında imzalanan memur sözleşmesinin 36. maddesinde statü değişikliği kabul edilip resmî gazetede yayınlandı. Ama yıl 2022 hâlâ bir sonuç alamadık” diye anlatıyor.

İşletme fakültesi mezunu bir başka işçi A.T ise 15 yıldır kamuda bir üniversitede maaş mutemetliği ve satın alma sorumlusu olarak görev yaptığını söylüyor. Çalıştığı kurumda bütün iş yükünün kendisinde olduğundan söz eden A.T, ekliyor: “Sorumlusu dediğime bakmayın kullanmış olduğum sistemlerin çoğu memur kadrosunda görev yapan arkadaşlar adına açıldı. İşlemleri ben yapıyorum, işi ben takip ediyorum ama bir imza yetkim dahi yok. Unvanım yok, görevde yükselme hakkım yok!”

8 yıldır Spor İl Müdürlüğü’nde temizlik görevlisi olarak çalışan E.K ise iki üniversite bitirmiş. E.K, “Bizler boşuna mı okuduk? Bizler de memurlar gibi görevde yükselme istiyoruz. Üniversiteli işçilere, “işçisin sen, işçi kal” mantığı ile yaklaşmasınlar” diyerek tepkisini dile getiriyor.

‘DİPLOMALARIMIZA UYGUN İŞLER YAPMAK İSTİYORUZ’
Bir kamu kurumunda işçi statüsünde çalışan Ş.S.Y. ise yüksek lisans mezunu. İkinci yüksek lisansını yapan Y, taleplerini şöyle dile getiriyor:

“Statü değişikliği ile memur kadrolarına geçip diplomalarımıza uygun işler yapmak istiyoruz. İşçi statüsünde yükselme şansımız maalesef mümkün değil. Yaptığımız işte unvan değişikliği yapma hakkımız yok. Dolayısıyla eğitimlerimiz ve aldığımız diplomalar hiçbir zaman yaptığımız işin niteliğine uygun düşmüyor. Devlete ek yük getirmeyecek olan bu çalışma hem bizim mağduriyetimizi giderecek hem de çalıştığımız kurumlar bizlerin bilgi ve birikiminden daha fazla istifade edecekler.”

Deneyimli bir elektrik mühendisi olduğu halde, yazılı ve sözlü sınavlardan geçerek çalıştığı kurumda en uygun pozisyon olan Elektrik Tesisat ve Bakım Ustası kadrosunu alabilen Y.S. de ücretinde kayda değer bir değişim olmadığını, sendika ile yaptığı görüşmelerinin de sonuçsuz kaldığını anlatıyor. Şu an çalıştığı kurum bünyesinde hizmet veren personel arasında da en düşük ücret skalası ile ücretlendirildiğini ifade eden Y.S., gerek maddi gerekse manevi anlamda mağdur durumda olduğunun altını çiziyor.

‘MOBBİNGE UĞRADIĞIMIZDA HAKKIMIZI ARAYAMIYORUZ’
Belediyede Harita ve Kadastro Teknikeri olarak çalışan M.A. da bugüne kadar 15 defa görev değişikliğine (mobbing uygulamasına) tâbi tutulduğunu anlatıyor:

“Her ne kadar üniversite mezunu olsanız ve kendinizi kariyerli, vasıflı, liyakatli görseniz de resmi kayıtlarda “vasıfsız işçi” olduğunuzdan dolayı çalıştığınız kurum sizi istediği yerde ve pozisyonda çalıştırabiliyor. Biz üniversiteli işçilerin memurlar gibi atama, tayin, becayiş, geçici görevlendirme, görevde yükselme, derece-kademe vs. gibi hiçbir yasal hakları bulunmadığı gibi tarafımıza uygulanan bu haksız, adaletsiz “mobbing” uygulaması hususunda da yasal yollarla hakkımızı arayamıyoruz. İşte bu veya bunun gibi nedenlerden dolayıdır ki, biz üniversiteli işçiler, statü değişikliği ile “memur” statüsüne geçmek istiyoruz.”

NURAY PEHLİVAN – GAZETEDUVAR

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/universiteli-isciler-butun-is-yuku-bizde-ama-imza-yetkimiz-dahi-yok-haber-1550351

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu