ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER 4A OLMALI

Kamu Kurumlarında, belediyelerde ve KİT’lerde 4857 Sayılı Yasa’ya tabi daimi işçi statüsünde; Ön lisans, Lisans Mezunu; Yüksek Lisans ve Doktorasını tamamlamış ama vasıfsız kadroda çalışan işçilere Üniversiteli İşçiler denilmektedir. Üniversiteli İşçiler, sorunlarını ve taleplerini dile getirmek için sosyal medyada “Ünvliİşçiler 4Aolmalı” hashtagı altında toplandılar.

Üniversite mezunu olup işçi olarak çalışanların, memur kadrolarına geçirilmeleri çalışma barışı ve anayasal eşitlik ilkesinin de gereği olarak ortada durmaktadır. Kendini geliştirmiş olan bütün memurların görevde yükselme haklarının olduğu gibi; Üniversite Mezunu İşçiler de Görevde Yükselme Ve Statü Değişikliğini hak ediyor.

Kamuda çalışan ÜNİVERSİTE MEZUNU işçiler; sorunlarının doğru ve kapsamlı olarak ele alınmasını talep ediyor; TBMM’de yapılacak olan yasal düzenleme ile sorunun çözümünü bekliyorlar.

Kamu Kurumlarında 4857 sayılı yasaya tabii daimi işçi statüsünde çalışan ÜNİVERSİTE MEZUNU işçiler eğitimlerine uygun memur kadrolarına geçirilmesini talep etmektedir.

Kamuda ve yerel yönetimlerde işçi statüsünde çalışan Üniversite Mezunu Üniversiteli İşçiler; Statü Değişikliği taleplerinin TBMM Genel Kurulu 27. Dönem 4. Yasama Yıl’ında çözüme kavuşturulmasını bekliyorlar.

2007 yılında çıkan 5620 sayılı kanun ile başlayan Üniversiteli İşçiler’in mağduriyeti, 2011 yılında KHK ve 2013 yılında çıkan kanunla birlikte Üniversiteli İşçiler’e topyekün haksızlığı beraberinde getirmiştir. Verilen emekler karşılığını bulmalı, yetişmiş kalifiye personeller meslek dışı çalışmamalı, üniversiteli işçiler memur kadrosuna geçirilmeli.

Kaynak : https://www.kamuajans.com/guncel/universiteli-isciler-4a-olmali-h558539.html

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu