Üniversite mezunu işçilerin özlük hakları Meclis’te dile getirildi

 

Kamu kuruluşlarında, belediyelerde ve KİT’lerde işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu işçilerin, isteğe bağlı olarak eğitimlerine uygun memur kadrolarına geçirilmesi herkesin mağduriyetini önleyecek ve hak eşitliği sağlayacaktır. Bu talebin karşılanması “eşit işe eşit ücret” prensibinin de gereğidir ve personelin verimliliğini artıracağı gibi, çalışma barışına da katkı sağlayacaktır. Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın üniversite mezunu işçilere ilişkin Meclis konuşması şöyle:

ÖZGÜR CEYLAN (Çanakkale) – Sayın Başkan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan daimi kadrodaki üniversite mezunları işçilerin feryadı buradan defalarca dile getirildi fakat hiçbir mesafe alınamadı. Memur olarak çalışan arkadaşlar ile aynı üniversitenin aynı bölümlerinden mezun olup aynı işi yapmalarına rağmen statülerinin farklı olmasından dolayı eşit işe eşit ücret ve özlük haklarından faydalanamayan bu işçilerin çığlığını duymamakta neden ısrar ediliyor? Üniversite mezunu işçilerimizin talepleri sadece statü değişikliğidir.

Özetle, kamu kuruluşlarında, belediyelerde ve KİT’lerde işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu işçilerin, isteğe bağlı olarak eğitimlerine uygun memur kadrolarına geçirilmesi herkesin mağduriyetini önleyecek ve hak eşitliği sağlayacaktır. Bu talebin karşılanması “eşit işe eşit ücret” prensibinin de gereğidir ve personelin verimliliğini artıracağı gibi, çalışma barışına da katkı sağlayacaktır.

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

KAYNAK : http://www.kamubiz.com/m/kamu/universite-mezunu-iscilerin-ozluk-haklari-meclis-te-dile-getirildi-h6963.html

Tarih : 14 Temmuz 2020
windows 10 enterprise

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu