Üniversite mezunu işçiler, kendilerine verilen sözlerin tutulmasını istiyorlar!!!

Üniversite mezunu işçiler, kendilerine verilen sözlerin tutulması istiyorlar. Gelişime açık, kalite temelli hizmet anlayışıyla kariyer yapmayı hedefleyen üniversite mezunu işçiler, diplomalarının kendilerine verdiği hakları kullanabilmek istiyorlar. Detaylar haberimizde…

TORBA YASASINDA NELER VAR?
⤵️⤵️⤵️

https://youtu.be/xynJDvZtQjQ

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak daimi işçi kadrosunda çalışan üniversite mezunu işçilerin sözü verilen statü değişikliği talebinin yasal düzenleme ile hayata geçirilmesi beklentisi sürüyor. Üniversiteli işçiler, bir çok platformda statü değişikliği taleplerini dile getiriyorlar.

Üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olup, aynı yerde çalışan, aynı işi yapan ve aynı unvana sahip iki kamu çalışanının statü farkıyla memur ve işçi olarak ayrılması özlük haklarında farklılığa yol açmakta, kamuda iş barışı bozulmaktadır.

Üniversite mezunu olup işçi olarak çalışanların, kendileriyle aynı işleri yapan memurlar gibi memur kadrolarına geçirilmeleri anayasal eşitlik ilkesinin de gereği olarak ortada durmaktadır. Kendini geliştirmiş olan memurların görevde yükselme haklarının olduğu gibi; üniversite mezunu işçiler de görevde yükselebilmek için statü değişikliğini talep ediyor.

Mezuniyeti, kamudaki çalışma süresi ve birikimi ile kalifiye bir kamu çalışanı olan üniversiteli işçiler statü değişikliği ile kamu görevinde daha etkin olabilmek, daha fazla sorumluluk alabilmek adına memuriyet ihdası beklemektedirler.

Üniversite mezunu işçiler, memur kadrosu ile birlikte gelişime açık, kalite temelli hizmet anlayışıyla diplomalarının kendilerine verdiği hakları kullanabilmek istiyorlar.

Üniversiteli işçiler, uzun yıllardan beri devam eden haklı mücadelelerinde birçok çalışma, etkinlik ve ziyaretle ciddi bir kamuoyuna seslerini duyurmaya çalıştılar. Seslerini hemen hemen her platformda duyurmayalarına rağmen üniversiteli işçiler, karar mercilerinde bulunanların konuya hala uzak kaldıklarını belirtiyorlar.

”KADRO DEĞİL STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYORUZ”

Üniversiteli işçilerin kadrosu var. Kadro sorunu olmayan Kamudaki Üniversite Mezunu İşçiler “Kadro değil, Statü değişikliği” istediklerini her fırsatta dile getiriyorlar. Taleplerinin hazineye herhangi bir yük getirmeyeceği konusunda gerçekçi yaklaşımlarda bulunan ve mezuniyetleri dahilinde pozisyonlarda çalıştırılmak isteyen üniversiteli işçiler, sorunlarının doğru ve kapsamlı olarak ele alınmasını talep ediyor; TBMM’de yapılacak olan yasal düzenleme ile sorunlarının bir an önce çözülmesini bekliyorlar.

Kaynak ; https://www.turkiyeekspreshaber.com/m/gundem/universite-mezunu-isciler-kendilerine-verilen-sozlerin-tutulmasini-h12728.html

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu