Üniversite mezunlarının bir kısmı yıllardır sürüm sürüm süründürülüyor!

En son CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin 11 Kasım 2020 tarihinde TBMM’de onlar için bir araştırma önergesi verdi.

Onların yaşadığı sorun basit gibi görünüyor ama oldukça uzun yıllardan beri çözüme kavuşturulmuyor. Sözler veriliyor ama nedense yerine getirilmiyor veye getirilemiyor. Onların sorunları iktidar partisi haricinde hemen tüm siyasi partiler tarafından gündeme getiriliyor ama her nedense arzu edilen bir türlü gerçekleşmiyor!

Kim mi onlar?

Kamu kurumlarında, belediyelerde ve Kamu İktisadi Teşekküllerinde (KİT) 4857 sayılı iş kanununa tabi ön lisan, lisans, yüksek lisans ve hatta doktora yapmış olarak çalışan, vasıfsız kadroda bulunan daimi işçiler!

Kendileri ile aynı üniversiteleri, aynı bölümleri bitirmiş meslektaşları memur yapılmış ve birtakım haklara kavuşturulmuş, ancak aynı haktan bir türlü yararlandırılmamış yüksek eğitimliler!

Bu mağduriyetin giderilmesi için benzer durumda bulunan üniversiteliler Üniversiteli İşçiler Platformunu kuruyorlar: yıl 2007. Çünkü o yıl 5620 sayılı kanun ile geçici işçilerin daimi işçi ya da sözleşmeli personel statüsüne geçirilmesi sırasında kadro karşılığı bulunmadığı gerekçesiyle sözleşmeli memur kadrolarına geçirilmiyorlar. Onlar da kurdukları platformla 2008 yılı Şubat ayından itibaren hak arama-statü değişikliği girişimlerinde bulunmaya başlıyorlar.

Kamu kurumlarında çalışanlar açısından statü çok önemli. Zira gerek işe alma rejimleri ve gerekse kurum içerisindeki kariyer ve liyakat uygulamaları hep ona göre belirleniyor. Dolayısı ile hak ettikleri statüye kavuşamadıkları takdirde birçok alanda haksızlığa uğruyor, mağduriyet yaşıyorlar. Ve bu kapsamda olup yıllardan beri mağduriyetleri giderilmeyen üniversite mezunu daimi işçiler hakkaniyetli bir kamu personel reformu gerçekleştirilmesini istiyorlar.

Eskişehir’de bir belediye çalışan, yıllardan beri mağduriyetlerinin çözülmesi için uğraşan bir kardeşimiz konuyla ilgili olarak bize şunları yazmış:

“Haklarımızı alabilmek maksadıyla Eskişehir Temsilcisi olarak 2004 yılında işe başladığım kurumda bugüne kadar gördüğüm, yaşadığım ve bizzat şahit olduğum olaylardan bahsedecek olursam;

 2009 yerel seçimlerden 6 ay öncesinde dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın Lise mezunu yeğeninin açıktan atama yöntemiyle memur kadrosuna geçirilmesi,

 2007 yılında çıkan 5620 sayılı yasa kapsamında kadro karşılığı  sözleşmeli personel olabilecekken kurumda ki bazı bürokratların bunun önüne geçmek suretiyle bizi zorunlu olarak daimi İşçi statüsüne geçmemizi sağlayarak haksızlık yapılması,

Aynı zamanda 2007 yılında çıkan 5620 sayılı yasa kapsamında sözleşmeli personel olanların 2013 yılında çıkan kanunla yeni bir yasa kapsamında memur olmaları ile bize bir kez daha haksızlık yapılmış olması,

Adaletsizliğin ve haksızlığın daha büyüğünün 2007 yılında çıkan 5620 sayılı yasa kapsamında sözleşmeli personel olanlar ile birlikte 2013 yılında çıkan kanun kapsamında hemen apar topar liste yapılmak suretiyle belediyede bir saat, bir gün bile çalışmadığı halde dışarıdan kişilerin listeye alınarak bir günde memur edilmeleri gibi birçok haksızlık ve hukuksuzlukla karşılaştık.
Yine bizim gibi işçi iken istifa ettirilip, özel kalem memuru olarak ataması yapılanların memur olması gibi birçok acı örneklerle karşılaştık, üzüldük, yıprandık. Biz üniversite mezunu işçilere haksızlık, adaletsizlik yapıldığından bu haksızlığın ve adaletsizliğin son bulması ve bize de diğer memur arkadaşlarımıza tanınan hakların (atama, tayin, görevde yükselme, terfi, geçici görevlendirme vesaire) verilmesini talep ediyoruz.”

Yaşanılanlara bakıldığında ortada bir mağduriyet olduğu ve bu mağduriyetin her nedense çözümü kavuşturulmayarak devam ettirildiği çok açık. Bu konuda hükümet kanadından verilen sözler de yerine getirilmemiş. Aynı üniversitenin aynı bölümünden mezun olan bir kişiye verilen hakkı aynı özellikteki başka birinden esirgemenin neresi adil? Ya da böyle bir garabete neden yıllardan beri bir çözüm bulunmuyor?

Anlaması da anlatması da gerçekten çok güç!
 

Sezai ŞEN — Gazeteci-Yazar

KAYNAK : http://m.2eylul.com.tr/yazarlar/sezai-sen/universite-mezunlarinin-bir-kismi-yillardir-surum-surum-surunduruluyor/37097#.X79sk9-1rD4.whatsapp

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu