STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER…

Burcu Köksal: 700 Bin Öğretmen ve 5 Bin Engelli Öğretmen Atama Bekliyor!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alarak, emeklilikte yaşa takılanlar, atama bekleyen öğretmenler, kadro bekleyen uzman çavuşlar ve statü değişikliği bekleyen üniversiteli işçilerin sorunlarına değindi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alarak, emeklilikte yaşa takılanlar, atama bekleyen öğretmenler, kadro bekleyen uzman çavuşlar, 3600 ek gösterge ve statü değişikliği bekleyen üniversiteli işçilerin sorunlarına değindi.

Burcu Köksal Şunları söyledi;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yine bir torba yasa dayatmasıyla karşı karşıyayız. Birbiriyle alakası olmayan konulardaki yasa tekliflerini bir torbaya koyup ilgili tali komisyonlarda dahi görüşülmeden buraya getiriyorsunuz.

“EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR EKONOMİYİ BATIRMAZ”

İşinize gelen konularda, daha doğrusu yandaşlarınıza yarayacak düzenlemelerde varsınız ama vatandaşın taleplerinde yoksunuz. Mesela emeklilikte yaşa takılanalar bir talepte bulunduğu zaman “Ekonomi batar.” diyorsunuz. Sevgili AKP’liler, şu bir gerçek ki emeklilikte yaşa takılanlar filan ekonomiyi batırmaz ama gece yarısı önergeleriyle vergi borçlarını sildiğiniz milletin anasına küfreden müteahhitler ekonomiyi batırır. Örtülü ödenek için harcanan trilyonlar ekonomiyi batırır. 400 milyon dolarlık özel jetler ekonomiyi batırır. Afyonkarahisarlı hemşehrilerimi “Havaalanı açacağız.” deyip kandırıp Kütahya’ya açtığınız Zafer Havalimanı için yandaşa ödediğiniz 26 milyon euroluk hazine garantileri, garanti ödemeleri ekonomiyi batırır. Yandaş müteahhitlere garanti ödemeleri adı altında 2016 yılından 2021 yılana kadar devam eden 10 milyar 270 milyon, ekonomiyi batırır. 1.100 odalı sarayın 2,2 milyonluk kırtasiye ve 5 milyonluk mutfak masrafı ekonomiyi batırır; giyim, mefruşat, tören, fuar, organizasyon, elektrik, ısıtma, su, internet gibi giderlerini saymak bile istemiyorum. Çünkü bir yanda bir kişinin saltanatı için harcanan milyonları, diğer yanda cebinde 1,5 lira parası olup da eşiyle pazara gidemediği için canına kıyan vatandaşı gördükçe içim sızlıyor.

Şimdi, bir saray var bu ülkede, bir de ondan beslenen avaneleri var. Kim bunlar? Türkiye’deki tüm ihaleleri paylaşan, sayıları iki elin parmaklarını geçmeyen ve on yedi yıllık iktidarınızda beslediğiniz yandaş müteahhitler. Zira, siz iktidarınız boyunca hayata geçirdiği tüm projelerde insan hayatını ve kamusal çıkarları değil, siyasi menfaatlerinizi ve yandaşlarınızın ihtiyaçlarını gözettiniz. Vatandaş yok gündeminizde.

POLİSLERE 3600 EK GÖSTERGE

Hani 3600 ek göstergeyi verecektiniz? 96 maddelik şu torba yasanın içine bile sığdıramadınız 3600 ek göstergeyi. 100 Günlük Eylem Planı’na aldınız, ne oldu? Bakın, geçtiğimiz yıl kasım ayında İçişleri Bakanının “Polislere en kısa sürede 3600 ek göstergeyi vereceğiz.” demesinin üzerinden bir yıl geçti, hâlâ ortada bir şey yok.

“700 BİN ÖĞRETMEN 5 BİN ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMA BEKLİYOR”

700 bin öğretmen atama bekliyor. Siz yıllar geçtikçe atama sayısını artıracağınıza atanan öğretmen sayısını düşürüyorsunuz. KPSS’ye giren engelliler var, iş bekliyorlar, hâlâ atanamadılar. 5 bin engelli öğretmen açığı bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bile 1.200 engelli öğretmeni hâlâ atamadınız.

İşinize gelmeyen konularda “Bütçe yok.” deyip işin içinden sıyrılmaya çalışıyorsunuz. İşinize gelen konularda harcanan trilyonları görmüyorsunuz. Hazineye hiçbir yük getirmeyen konularda bile duyarsızsınız siz.

KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER

KHK’yle ihraç edilmiş, takipsizlik veya beraat kararı almış binlerce vatandaşımızı görevine iade etmiyorsunuz. Vatandaş masumiyetini ispatlamış Allah aşkına, daha ne yapsın. Ya da ihraç etmişsiniz ama hakkında hiçbir soruşturma yok, suç yok, ceza yok, niye ihraç ediyorsunuz? Ya, bir insan suçluysa cezalandırılır, yargılanır, ceza alır, amenna. Hem ihraç ediyorsunuz hem “terörist” yaftası vuruyorsunuz ama yargılamaya bile gerek görmüyorsunuz ya da yargılanıp beraat etse bile görevine geri döndürmüyorsunuz.

UZMAN ÇAVUŞLAR VE SÖZLEŞMELİ ERLER / STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER

669 sayılı KHK’yle okulları kapatılan askerî öğrencilerin dramı bitmek bilmiyor. Onlar, asker olmayı beklerken kapı önüne konulmuş, hayallerini çaldığınız çocuklar; “terörist” yaftası vurduğunuz çocuklar. Tek istekleri var: Güvenlik soruşturmasından geçip haklarının iade edilmesi. Üniversiteli işçiler yıllardır statü değişikliği için kapınızı çalıyor, Hazineye ek bir külfet de getirmiyor ama onların da sizin için bir değeri yok. Sözde yerli ve millîsiniz ama Türk Silahlı Kuvvetlerinin şerefli mensuplarına gelince yerlilik ve millîliğinizden eser yok. Uzman çavuşların, sözleşmeli erlerin, gazilerin, şehit yakınlarının, malul sayılmayan gazilerin talepleri olunca gözünüzde büyüyor. Türkiye’nin en önemli yerli ve millî fabrikalarından olan Tank Palet Fabrikasını Katarlılara peşkeş çekecek kadar yerli ve millîsiniz siz!

İzlemek için tıklayınız… : https://www.youtube.com/watch?v=ulbc5q3rG-8

KAYNAK : http://www.kpsscafe.com.tr/politika/burcu-koksal-700-bin-ogretmen-ve-5-bin-engelli-ogretmen-atama-bekliyor-h104760.html

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu