O işçilerin gözü memur TİS’inde!

O işçilerin gözü memur TİS’inde! 12 Ağustos 2021 günü hükümet memurlar için ilk zam teklifini sunacak. Fakat gerek kamuda çalışan memurlar gerekse de üniversiteli işçilerin gözü toplu sözleşmenin detaylarında olacak.

Kamu toplu sözleşmesinde söz verileli 6 yıl oldu. Meclis’te hep gündem oldular. Yaptıkları işe uygun kadrolara atanmaları tüm kamuda istenilmesine rağmen yıllardır bir gelişme olmadı. Defalarca söz verildi fakat hep bir adım kala gerçekleşmedi. Onlar üniversiteli işçiler…

Her toplu sözleşme döneminde kendilerine verilen sözün yerine getirilmesi için seviyeli taleplerini uygun dille gündeme getiren üniversiteli işçiler artık bu toplu sözleşme döneminde bir yasal düzenleme veya Cumhurbaşkanlığı kararnemesi ile yıllar önce verilen sözün yerine getirilmesini istiyorlar. 12 Ağustos’da hükümet memurlar için teklifini açıklayacak. Üniversiteli işçilerin gözü de hükümetin yıllar önce verdiği sözü yerine getirip getirmeyeceği üzerinde olacak. İşte detaylar…

DÖNEMİN BAKANI İMZALAMIŞTI

Üniversiteli işçiler için 2015 yılındaki toplu sözleşme tutanağında KİT’lerde çalışanlar için sözleşmeli personel pozisyonuna, diğer idarelerde çalışan işçiler için ise memur kadrolarına geçirilmesi için karar alınmıştı.

O belge şöyle idi;

2015 yılında kamu toplu iş sözleşmesinde mutabakat metninde yer alan ve Resmi Gazete’de yayımlanan üniversiteli işçilerin statü değişikliği aradan geçen 6 yıl içerisinde gerçekleşmedi.

6. DÖNEM TİS’İNDE VARLAR

Memur Sen bu yıl imzalanacak olan toplu sözleşme maddelerinde de yer verdi.

KAMU SEN’DE TAKİPÇİSİ

Kamu-Sen ; Üniversite mezunu işçilerin de talepleri halinde memur kadrolarına atanmaları sağlanarak kamuda istikrarlı ve sürdürülebilir bir istihdam rejimi oluşturulmalıdır.

KADROYA GEREK YOK: BASİT BİR STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ
İşçi statüsünden memur statüsüne geçiş için imzalanan mutabakat metninden 5 yıl geçmesine rağmen herhangi bir değişiklik olmadı. Maaşlarını ve özlük haklarını alan işçiler için ek bir kadroya da ihtiyaç yok. Zaten devlette çalışan kişiler oldukları için yapılacak bir statü değişikliği yeterli olacak. Böylelikle yaptıkları işe uygun ünvanlarına kavuşmuş olacaklar.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

“Bazı işçilerin kamu görevlisi ve geçici personelin sözleşmeli personel statüsüne geçirilmesi

Madde 36- (1) Kamu kurum ve kuruluşlarının fabrika, şantiye, atölye, çiftlik ve arazi gibi işçi istihdamının zorunlu olduğu yerlerde istihdam edilen işçiler hariç olmak üzere ilgili yer ve birimlerinde memur veya sözleşmeli personel eliyle yürütülmesi gereken işlerde sürekli işçi kadrolarında çalışmakta olanların, KİTlerde sözleşmeli personel pozisyonlarına, diğer idarelerde ise memur kadrolarına geçirilebilmeleri konusunda çalışma yapılacaktır.”

KAMU İŞÇİLERİ ZAM ORANLARI NE OLDU?

Dün imzalanan kamu işçileri toplu sözleşme zammının detayları ise şöyle oldu;

Türk-İş, kamu işçilerinin iki yıllık dönemi kapsayan toplu sözleşme protokolünü yayımladı. İşte 4 sayfalık çerçeve protokol

Kaynak :
https://m.sgkrehberi.com/haber/default.aspx?id=326846&s=08

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu