Nitelikli İş Gücü Desteklenmeli

Makale tarihi : Şubat 2019

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan kamu çalışanlarının akademik ve mesleki gelişimlerini devam ettirmelerinin, ülkemizin ve milletimizin kalkınmasında kritik bir öneme sahip olduğunu her platformda dile getiriyor. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk öğretmenlere yüksek lisans yapma zorunluluğundan bahsediyor. Hemen hemen her bakanlıkta kalifiye personel ve nitelikli iş gücü ekseninde çalışmalar yürütülüyor.

Kalifiye personele en fazla ihtiyacımız olduğu günümüzde kamu kurum ve kuruluşlarında 4857 sayılı iş kanununa tabi olarak çalışan daimi kadrodaki üniversite mezunu işçilerin memur kadrolarına geçirilmesi öneriden ziyade bir zorunluluktur.

Kamu personelinin liyakatine, ülkesinin değerlerine bağlılığına dayanan bir kariyer sistemi içerisinde var olması; personel verimliliğini, çalışma barışını ve iş kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Düşünün ki bir çalışan işe girdiği eğitim düzeyinin üstüne çıkmaya, kişisel gelişimini tamamlamaya ve ülkesine daha fazla hizmet etmek istemesine rağmen maalesef personel yönetim sistemi kamu çalışanını desteklemiyor. Örneğin yüksek lisans hatta doktorasını tamamlayan bir işçi; görevde yükselme sınavlarına giremiyor, kendi hazırladığı işin altına imzasını atamıyor, yetki/sorumluluk alamıyor ve en önemlisi işi ile ilgili olmayan, herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen kadroda görevlendirilip (temizlik işleri, meydancılık gibi) mobbinge maruz kalabiliyor.

Geçmişten günümüze üniversite mezunu işçiler sorununun çözüme kavuşturulması amacıyla bir çok adım atıldı. Bunlara kısaca değinmek gerekirse;

2013 yılında Memur-Sen Konfederasyonu’nun düzenlediği Büyük Türkiye Buluşması’nda o dönem Memur-Sen Genel Başkanı olan Ak Parti Ankara Mv. Sayın Ahmet Gündoğdu yine o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan memuriyet müjdesini aldı.

2013-2014 yıllarında Kamu Personeli Danışma Kurullarında “Üniversite Mezunu İşçilerin Memuriyete geçişleri için çalışma yapılacaktır” maddesi kabul edildi.

2015 yılında Memur-Sen Konfederasyonu ile hükümetimiz arasında imzalanan 3. Dönem Toplu İş Sözleşmesinde 36/1 madde ile memuriyet ihdası resmiyet kazandı.

2016 yılının ilk çeyreğinde “TBMM’de Üniversite Mezunu İşçiler için Memuriyet yasası çalışmaları tamamlandı” haberleri gazetelerde manşetlerde yer aldı. Ancak 3 yıl geçmesine rağmen yasa teklifi kanunlaşamadı.

2018 Yılı Ağustos ayında İyi Parti Adana Mv. Sayın İsmail Koncuk soru önergesini, Kasım ayında da Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Mv. Sayın Ömer Fethi Gürer kanun teklifini (Esas No: 2/1321) yüce meclise sundular.

2016 yılı ve sonrasında ülkemizde yaşanan kritik durumlar ve gelişmeler doğrudan üniversiteli işçiler sorununun çözümünü etkilemiş görünüyor. Artan nitelikli iş gücü ve kalifiye personel ihtiyacı, maliyeye ek yük getirmeyen bu sorun ile ilgili bir çalışma yapılmasını öncelikli kılıyor.

Üniversiteli İşçiler Platformu olarak beklentimiz; hükümet, muhalefet ve sendikaların bu denli özen gösterdikleri memuriyet ihdası ile ilgili kanun tasarısının en kısa zamanda yasalaşıp ülkemizin kalkınmasında tıkanmalara neden olan bu sorunun çözüme kavuşturulmasıdır.

Mustafa BUÇAN

Üniversiteli İşçiler Platformu İstanbul Temsilcisi

0533 511 78 19

mustafabucann@gmail.com

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu