MHP Önerge Verdi: Üniversiteli İşçilere Neden Memurluk Statüsü verilmiyor?

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Arzu Erdem Türkiye Büyük Millet Meclisine Verdiği soru önergesinde, Üniversite mezunları olduğu halde kamuda işçi olarak çalışan işçilerin Memur ve sözleşmeli çalışanlar ile aynı işi yapmalarına rağmen neden memurluk statüsüne geçirilmediğini açıklanmasını istedi.

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK’un yanıtlaması istemiyleTBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Üniversiteli işçilerle ilgili sorunları ne aşamada olduğunu ve bakanlığın bu sorunun çözümü ile ilgili bir çalışmasının olup olmadığını sordu.

İŞTE O SORU ÖNERGESİ:
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıda belirtilen sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz
ederim. 08.07.2019
1.    Kamu kumrularında 4857 sayılı iş kanununa göre çalışan daimi kadrodaki üniversite mezunu işçiler mezuniyetleri dışında farklı işler çalıştırılmakta mıdır? Çalıştırılmakta ise bu durumun çalışanların yeterliliğini köreltmesi ve mağduriyetlere sebep olması hususunda düşünceleriniz nelerdir?
2.    Aynı üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olmalarına rağmen memur ve sözleşmeli çalışanlar unvanlarını kullanarak görevlerinde yükselebilirken işçi pozisyonunda çalışanların mezuniyetleri dışında çalıştırılarak, doktoralarını yapmış olsalar dahi görevlerinde yükselme gibi haklara sahip olmamalarını, anayasanın eşitlik ilkesine uygun buluyor musunuz?
3.    Memur ve sözleşmeli çalışanlar ile aynı işi yapan işçi kadrosunda çalışanların, memurluk statüsüne geçirilmemesinin sebepleri nelerdir?
4.    Tayin, nakil, görevde yükselme ve imza yetkisi gibi özlük hakları olmayan üniversiteli işçilerin görev alanlarında kalifiye elaman olarak çalıştırılması amacıyla kadroya geçirilmesi hususunda bakanlığınızca bir çalışmanız olacak mıdır?

KAYNAK : https://www.balikligol.com/sanliurfa/mhp-onerge-verdi-universiteli-iscilere-neden-memurluk-statusu-h68084.html

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu