Mağduriyet neden hâlâ giderilmedi?

 

Saadet Konya Milletvekili Karaduman, kamuda işçi statüsünde çalışan üniversite mezunlarının mağduriyetini Meclis’e taşıdı.


Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a verdiği yazılı soru önergesinde kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde ve KİT’lerde işçi statüsünde çalışan üniversite mezunlarının mağduriyetlerini sordu.

MAĞDURİYETLERDE İLERLEME SAĞLANMADI

Verdiği önergede mağduriyetlerin giderilmesine yönelik verilen taahhütler ve yasal değişikliklere rağmen ilerleme yaşanmadığına dikkat çeken Karaduman, “Kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde ve KİT’lerde işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu personellerin memur statüsüne geçirilerek özlük haklarının teslim edilmesine ilişkin bakanlığınızca planlanan yeni bir çalışma var mıdır? Daha önce defalarca gündeme geldiği halde söz konusu mağduriyetlerin halen giderilmemiş olmasının nedeni nedir?” sorularını sordu.

ÇÖZÜM YOLUNUZ VAR MI?

Karaduman, önergenin devamında Bakan Selçuk’a şu soruları yöneltti: “Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’in imzasıyla 23 Ağustos 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanan statü değişikliğini öngören düzenleme doğrultusunda toplamda kaç işçinin mağduriyeti giderilmiştir? Düzenlemeden yararlanabilmeleri için işçi statüsünde çalışan personellerde aranan şartlar nelerdir? Sürekli işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu personellerin aynı iş yükünü taşıdıkları halde diğer personellerle eşit statüde olmamalarının getireceği aidiyet duygusunun zedelenmesi, stres, verimlilik düşüşü gibi temel sorunlar ve çözüm yolları düşünülmekte midir?”

Muhabir Ahmet Sesli

KAYNAK : https://www.milligazete.com.tr/haber/3600483/magduriyet-neden-hala-giderilmedi

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu