Kamudaki üniversiteli işçilerin statü isyanı: İlkokul mezunu müdür var!

Kamu kurum ve kuruluşlarına Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), İş Beceri Değerlendirmesi ve mülakat gibi aşamalardan geçerek giren üniversite mezunlarının 4857 sayılı kanun sebebi ile ‘memur’ statüsü yerine ‘vasıfsız işçi’ statüsünde görünmesi mağduriyetlerin yaşanmasına sebep oluyor.

Üniversiteli İşçiler Platformu, mevcut kanun sebebi ile üniversite mezunu olmalarına rağmen işçi statüsünde görünen memurlara ait hiçbir özlük hakkından yararlanamadıkları yönünde açıklamada bulundu. Platform üyeleri ‘görevde yükselme’ sınavına girip yükselemediklerini kaydetti.

Platformun konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: ”Tek talebimiz var; Var olan kadromuzun memurluk kadrosuna dönüştürülmesi. En basit anlatımla talebimiz kadro değil statü değişikliği.”

Statü değişikliğinin yalnızca memur işi yapan kişiye değil, kendi alanlarının dışında çalıştırılan binlerce üniversite mezunu işçilerin de kapsaması gerektiğini ifade eden Platform sözcüleri sözlerine şu şekilde devam etti: ”Amirlerinin istekleri doğrultusunda kendi alanlarının dışında  çalıştırılan değerli arkadaşlarımızı dışarıda bırakacak bir çalışma yeni mağdurları yaratacaktır. Yeni mağduriyetlerinin yaşanmaması için herkesi kapsayacak bir çalışma yapılmasını istiyoruz.”

Söz konusu açıklamada, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in 2018 yılı içerisinde konuya ilişkin verdiği kanun teklifinin halen komisyonda olduğu, İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un üniversiteli işçilerin mağduriyetleri ile ilgili olarak Meclis’e verdiği soru önergesinin halen cevaplanmadığı ifade edildi.

Üniversiteli işçiler anlatıyor

Üniversiteli İşçiler Platformu üyelerinin bazılarının yaşadıkları mağduriyete ilişkin açıklamaları şu şekilde:

‘Sorumlum ilkokul mezunu’

T.K.: Ben aşçı olarak çalışıyorum. Lise mezunu köy hizmetlerinden geçme ambar memuru bana karışmaya hiç yetkisi olmadığı halde sırf işçiyim diye her gün gelip bana fırca atıp görevim olmamasına rağmen yerleri temizlettirip saçma sapan iş yaptırıyor. Ayrıca benden önce işe girmiş ilkokul mezunu insanı başıma sorumlu yaptılar. Şu an ilkokul mezunu insanın elinin altında çalışıyorum.

‘Sınavına girip yükselemiyorum‘

B.Z.: Bir bakanlığa bağlı kuruluşlardan birinde çalışıyorum. Yıllardır yan masada çalışan arkadaşımla farklı statüde değerlendiriliyorum. Hem ücret hem de sosyal haklar bakımından. Görevde Yükselme sınavına girip yükselemiyorum. Mesela yöneticilerim bile benden düşük seviyede eğitim almış kişiler. Tayin hakkım ya da başka kuruma geçiş hakkım yok. Küçümsemek değil ama İlkokul mezunu bir temizlik personeli ile aynı seviyede değerlendirilmek istemiyorum.

E.E.: 14 yıldır işçiyim. Muhasebeciyim, işletme mezunuyum. Benim müdürüm lise mezunu yükselip müdür olamıyorum.

KAYNAK : https://www.lemanhaber.com/haberler/kamudaki-universiteli-iscilerin-statu-isyani-ilkokul-mezunu-mudur-h5968.html

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu