KAMUDA ‘STATÜ’ DEĞİŞİKLİĞİNDE İKİNCİ PERDE!

 


Kamuda çalışma ve istihdam biçimlerinde yaşanan karışıklık düzeltilmesi beklenen bir çok sorunuda beraberinde getiriyor. Kamuda 3,5 milyon değişik statüde personel çalışıyor. Yaklaşık 2 milyonu memur olan bu personelin diğer kısmı farklı statülerde ve karmaşık maaş ve özlük haklarına sahipler. Memurların bile işe giriş tarihi 2008 sonrasında gerçekleştiyse emeklilik ve özlük hakları 2008 öncesi memurlara göre ciddi oranda farklılıklar gösteriyor.


Bu ve benzeri bir çok sorun da her yıl memurlar için yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde mutabakat metnine girip çözüm bekleniyor. Örneğin 3600 ek gösterge çıksa dahi 1.10.2008 sonrası memur olanların emekli aylığını değiştirmeyeceği ifade ediliyor.

KAMUDA MAĞDURİYETLER MECLİS’TE GÜNDEM OLUYOR

Üniversite mezunu işçiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a seslerini duyurmuşlar ve 2015 yılındaki toplu sözleşme sözünün yerine getirilmesini talep etmişlerdi. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a verdiği yazılı soru önergesinde kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde ve KİT’lerde işçi statüsünde çalışan üniversite mezunlarının mağduriyetlerini sormuştu.

İKİNCİ PERDE MALİYE BAKANLIĞI’NA AÇILDI

Kendilerine toplu sözleşme mutabakatında imzalanan metnin uygulanmasını bekleyen işçiler Çalışma Bakanlığı’ndan sonra ikinci olarak da Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’a seslerini yine bir milletvekili soru önergesi ile duyurdular. MHP Konya Milletvekili Esin Kara üniversite mezunu işçilerin tayin, nakil ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalara ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere TBMM’ye soru önergesi verdi.

DİKKAT ÇEKEN DETAY: GÖREV AYNI, HAKLAR FARKLI

Soru önergesinde dikkat çeken bir detay da kamuda aynı görevi yapmalarına rağmen özlük hakları bakımından eşit haklara sahip olmamaları oldu. “kamu hizmetinde aynı görevi yapan personellerin özlük haklarının eşitlenmesine yönelik bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır?’ sorusu Milletvekili Esin Kara tarafından Bakan Albayrak’a yazılı olarak soruldu.

MHP Konya Milletvekili Esin Kara’nın soru önergesi şöyle oldu;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Esin Kara /Konya Milletvekili

Ülkemizde kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, memur ve sözleşmeli memur statüsünde görev yapan personeller bulunmaktadır. Bu personeller içerisinde ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora mezunu olmalarına rağmen kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsü ile istihdam edilen personeller memur statüsünde görev yapan kamu personellerinin yararlandığı özlük hakları, tayin, nakil gibi haklardan kısıtlı oranda yararlanabilmektedir.

Bu bilgiler çerçevesinde ;

1. Ülkemizde yer alan kamu kurumlarında istihdam edilen üniversite mezunu işçi sayısı kaçtır?

2. Üniversite mezunu işçilerin tayin ve yer değişikliği ile ilgili kamusal haklarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışma planlanmakta mıdır?

3. Üniversite mezunu işçilerin görevde yükselme haklarının üniversite mezunu memurların görevde yükselme hakları ile eşitlenebilmesine yönelik bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

4. 2020 Yılı sonuna kadar özlük hakları bakımından farklılık bulunan ancak kamu hizmetinde aynı görevi yapan personellerin özlük haklarının eşitlenmesine yönelik bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır?

İşte o soru önergeleri:KAYNAK : https://m.sgkrehberi.com/haber/default.aspx?id=268287

‘Üniversite Mezunu İşçilerin Statü Değişikliği Talebi’
windows 10 education

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu