Kamuda söz verilen sessiz çığlık: Hepsi üniversite mezunu

 

Kamuda söz verilen sessiz çığlık: Hepsi üniversite mezunu

Kamu çalışanlarında yaklaşık 5 yıl önce verilen sözün yerine getirilmesi için ısrarlar ve sakin bir şekilde seslerini duyurmaya çalışan üniversiteli işçiler artık kendilerine verilen sözün yerine getirilme zamanı geldiğini ifade ederek sık sık sosyal medyadan seslerini duyuruyorlar.

2015 SÖZÜ YERİNE GETİRİLMEDİ

Kamu görevlileri için 2015 yılında imzalanan toplu sözleşmenin 36/1 maddesi kamuda çalışan üniversiteli işçiler için statü değişikliğini içeriyordu. Toplu sözleşme mutabakatı, 23 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Bakan Çelik’in imzaladığı toplu sözleşme metninde şöyle yazıyordu;

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI
“Bazı işçilerin kamu görevlisi ve geçici personelin sözleşmeli personel statüsüne geçirilmesi

Madde 36- (1) Kamu kurum ve kuruluşlarının fabrika, şantiye, atölye, çiftlik ve arazi gibi işçi istihdamının zorunlu olduğu yerlerde istihdam edilen işçiler hariç olmak üzere ilgili yer ve birimlerinde memur veya sözleşmeli personel eliyle yürütülmesi gereken işlerde sürekli işçi kadrolarında çalışmakta olanların, KİT’lerde sözleşmeli personel pozisyonlarına, diğer idarelerde ise memur kadrolarına geçirilebilmeleri konusunda çalışma yapılacaktır.”

KADRO’YA GEREK YOK: BASİT BİR STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ

İşçi statüsünden memur statüsüne geçiş için imzalanan mutabakat metninden 5 yıl geçmesine rağmen bir ilerleme olmadı. Maaşlarını ve özlük haklarını alan işçiler için ek bir kadroya da ihtiyaç yok. Zaten devlette çalışan kişler oldukları için yapılacak bir statü değişikliği yeterli olacak. Böylelikle yaptıkları işe uygun ünvanlarına kavuşmuş olacaklar.

KENDİLERİNİ ANLATTILAR

Ön Lisans, Lisans, yüksek lisans, doktora mezunu olmalarına rağmen kamu kuruluşlarında işçi statüsü ile istihdam edilen vatandaşlar, sosyal medya ve internet ortamında tanındıkları ismi ile ‘Üniversiteli işçiler’, haklarını arayarak şunları söylediler:

“Bilindiği üzere kamu kurum, kuruluşlarında, belediyelerde ve KİT’lerde işçi ve memur statüsündeki personeller ile işler yürütülmektedir.

Memur statüsünde değerlendirilenler unvanlarını kullanmakta ve çalıştıkları yerlerde şef, müdür, müdür yardımcısı gibi makamlara yükselebilmektedirler.

Buna karşın işçi statüsünde değerlendirilenler ise terfi ve görevde yükselme gibi özlük haklarından faydalanamamaktadırlar.

Üniversite mezunu olmamıza rağmen işçi statüsünde olduğumuzdan dolayı çalıştığımız kurum, bizi istediği yerde ve pozisyonda işçi olarak çalıştırmakta bununla birlikte memur statüsünde çalışan personeller ise meslek ve unvanı gereği olan müdürlüklerde ve pozisyonlarda çalışmaktadırlar.

Üniversite mezunu işçiler olarak tayin, nakil, geçici görev gibi özlük haklarından faydalanamadığımız gibi mesleğimiz konusundaki toplantılara, seminerlere, eğitimlere yalnızca işçi olduğumuzdan dolayı katılamamaktayız.

Bu tip organizasyonlara katılma taleplerimiz memur olmadığımızdan dolayı kurum tarafından reddedilmektedir.

Biz üniversite mezunu işçiler arasında, başka bir kuruma tayin ve atama durumu olmadığından eşlerinden ve çocuklarından ayrı yaşayanlar bulunmaktadır.

Bugüne kadar verilen her türlü görevi layıkıyla yerine getiren üniversite mezunu işçileri memuriyet kadrolarına alarak haksızlığın önüne geçilmelidir.

Böylelikle yapılan haksızlık uzun bir aradan sonra düzeltilmiş ve aynı eğitimi almış personeller arasındaki farklılıklar da kalkmış olacaktır.

Üniversite mezunu işçiler olarak, gerekli yasal düzenlemenin yapılarak statü değişikliği ile memur kadrolarına geçmemiz gerekliliğini ve mağduriyetimizin giderilmesi hususunu;

Saygılarımızla bilgilerinize arz ederiz.”

SÖZ YERİNE GETİRİLSİN

Kamuda çalışan üniversiteli işçiler kendileri için verilen sözün yerine getirilmesini, böylelikle kamuya daha fazla faydalı olabileceklerini, bunun aynı zamanda yaptıkları işle de statülerinin uyumlarının sağlanacağını belirtiyorlar.

KAYNAK : https://sgkrehberi.com/haber/260464/kamuda-soz-verilen-sessiz-ciglik-hepsi-universite-mezunu.html

grafik tasarım lisansları

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu