Kamuda söz verilen kadro için imza kampanyası başladı!

‘Kadro değil statü değişikliği’Üniversite mezunu işçiler seslerini duyurmak adına imza kampanyası başlattı.


Üniversite mezunu işçiler seslerini duyurmak adına imza kampanyası başlattı. Kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde ve KİT’lerde işçi statüsünde çalışan Üniversite Mezunu İşçiler, 2007 yılından bu yana sürdürdükleri mücadelelerine devam ediyor.

KADRO DEĞİL STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ

Üniversiteli işçiler statü değişikliği ile memur kadrolarına geçirilmek istiyorlar. Toplamda devlete ek bir mali yük getirmeyecek olan üniversiteli işçiler, diplomalarına uygun çalıştırılmadıklarını ve uzmanı oldukları meslek yerine başka işlerde çalıştırılarak köreltildiklerini belirtiyorlar.

‘İŞÇİSİN İŞÇİ KAL’ OLMAMALI

Kendilerini gerek meslek yaşamı öncesi gerekse de mesleki hayatında geliştiren işçilere ‘İşçisin işçi kal’ demek Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırılık oluşturmaktadır. Eşitlik ilkesi, işverene bünyesinde çalıştırdığı personeline eşit davranma borcunu yüklemiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında yan yana ve sahada birlikte çalıştıkları memur arkadaşları gibi kamuda çalışan üniversiteli işçiler de üniversite mezunudur, asli ve sürekli görevde çalışmaktadırlar.

LİYAKAT VE EHLİYET

Liyakat ve ehliyet teorisine de uygun bir adım bekleyen üniversiteli işçiler mezuniyetlerinin gerektirdiği diploma, unvan ve imza haklarını kullanmak istemektedirler.

2015 YILI KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE VARLAR

2015 yılında imzalanan kamu görevlileri toplu iş sözleşmesinin 36/1. maddesinde üniversiteli işçilerin eğitim ve görevlerine uygun memur kadrolarına atanabilmesi için adım atılması kararlaştırılmış olmasına karşın söz verilen çalışma bir türlü gerçekleşmedi.

ŞİMDİ DE İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR

Sosyal medya paylaşımları, ziyaretler ve kurdukları platform üzerinden seslerini duyurmaya çalışan üniversiteli işçiler şimdi de imza kampanyası başlattı.

imzakampanyam.com web sitesi üzerinden başlatılan kampanyaya herkesin destek vermesini isteyen üniversiteli işçiler, haklı davalarında sonuca ulaşacakları günü bekliyorlar.

“Bir imzada sen at” sloganıyla başlatılan kampanya ile ilgili olarak başlatılan kampanya sayfasında üniversiteli işçilerin talebinin detaylı içeriği de yer alıyor.

İMZALAMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYIN

https://imzakampanyam.com/Universite-mezunu-iscilere-memurluk-istiyoruz-imza-kampanyasi

KAYNAK : https://m.sgkrehberi.com/haber/default.aspx?id=234818

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu