Kamuda bitmeyen tartışma ‘Kadro’ Üniversiteli işçilerden yeni adım

Kamuda bitmeyen tartışma ‘Kadro’ Onlar kadro değil söz verilen’ Statü Değişikliği’ni istiyor.

Kamuda bitmeyen tartışma ‘Kadro’ Onlar kadro değil söz verilen’ Statü Değişikliği’ni istiyor

Üniversiteli işçiler yıllardır kendilerine verilen statü değişikliği sözününün yerine getirilmesini beklerken her hafta seslerini duyurmak için sosyal medyada etkinlik düzenliyorlar.

2015 yılında kamu toplu iş sözleşmesinde mutabakat metninde yer alan ve Resmi Gazete’de yayımlanan üniversiteli işçilerin statü değişikliği aradan geçen 5 yıl içerisinde gerçekleşmedi. Meclis’te de gündem olan üniversiteli işçiler eğitimlerine uygun kadrolara memur olarak atanmak istiyorlar. Bu işlem için ise kamuda sadece yapılması gerekli olan şey statü değişikliğinin sağlanması.

Bu akşam etkinlikte buluşan işçiler şöyle seslendiler;

“Statü değişikliği ile işçi kadrosundan memur kadrosuna geçmek istiyoruz. “

“İstediğimiz sadece 2007 yılında çıkan yasa kapsamında bizlere yapılan haksızlığın ve mağduriyetimizin giderilmesini adına statü değişikliği ile memur olmak istiyoruz.”

“2007 yılında çıkan 5620 sayılı kanun ile başlayan Üniversiteli İşçiler’in mağduriyeti, 2011 yılında KHK ve 2013 yılında çıkan kanunla birlikte #üniversiteliişçiler’e topyekün haksızlığı beraberinde getirmiştir. “

“Unvan değişikliği hakkı , yetki ve sorumluluk almak madem sadece memur kadrolarında var. Bizlerde memur kadrolarına geçirilerek bu haklardan faydalanmak istiyoruz.”

“Zaten kadromuz var, statü değişikliği istiyoruz. Bize yakışan yere gelmek istiyoruz.”

‘KAMUYA KÜLFET DEĞİL TASARRUFTUR’

“Üniversiteli işçilerin memur statüsüne geçmeleri kamuya külfet değil tasarrufdur “

“Kamuda Belediyelerde KİT’lerde işçi statüsünde çalışan Üniversite Mezunu Tüm Üniversiteli İşçiler in Ayrım gözetmeksizin (Memur işi yapan veya yapmayan masa başı iş yapan veya yapmayan) memur kadrolarına geçirilmesini talep ediyoruz.”

“Unvliişçileri AnkaraDuysun
Kamu Kurumlarında 4857 sayılı yasaya tabii daimi işçi statüsünde çalışan ÜNİVERSİTE MEZUNU işçiler eğitimlerine uygun memur kadrolarına geçirilmesini talep etmektedir.”

“Çoğumuz imkansızlıklar içinde eğitimlerimizi tamamlamış kendini yetiştirmiş insanlarız. Devletimize daha faydalı olabilmek için memuriyet statüsüne geçişlerimizi talep etmekteyiz…..”

Kaynak : https://m.sgkrehberi.com/haber/default.aspx?id=287593

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu