ÜNİVERSİTE MEZUNU KAMU ÇALIŞANLARINA HAKSIZLIK EDİLİYOR

Üniversite mezunu kamu çalışanlarına haksızlık ediliyor! İşçiler statü değişikliği istiyor!


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çalışma Bakanlığı’na, üniversiteli İşçilerin bugüne kadar taleplerinin karşılanmadığını ve bir an önce kamuda işçi statüsünde çalışan üniversite mezunlarına özlük hakları verilmesi gerektiğini içeren soru önergesi yöneltti. Öte taraftan MHP Konya Milletvekili Esin Kara da, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan üniversite mezunu işçi statüsündeki personelin durumunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu.

ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞÇİLER STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYOR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ”Kamuda 4857 sayılı yasaya tabii olarak daimi işçi statüsünde çalışan Üniversite Mezunlarının da atama, tayin, görevde yükselme gibi özlük hakları yok. 2015 yılında Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesinin (TİS) 36-1 maddesinde kamuda çalışan üniversite mezunu işçilerin uygun memur kadrolarına geçirilmesi maddesi yer almıştı. Üniversiteli İşçilerin bugüne kadar bu talepleri de karşılanmadı. Bir an önce kamuda işçi statüsünde çalışan üniversite mezunlarına özlük hakları verilmelidir” diye sözlerini tamamladı.


MHP’li Esin Kara, üniversiteli işçi dramını Meclise taşıdı

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan üniversite mezunu işçi statüsündeki personelin durumunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu.

Üniversitesi bitirip statüsü ile iş bulamayıp ekonomik koşullar nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde çalışanların hak kayıpları TBMM gündemine taşındı.  Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili Esin Kara, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan üniversite mezunu işçi statüsündeki personelin durumunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu.

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, kamuda çalışan işçilerin kamudaki memurlara göre hak kayıplarına dikkat çekerek Bakan Selçuk tarafından şu soruların cevaplandırılması için TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

MHP’li Kara, yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde şunları dedi:

“Ülkemizde kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, memur ve sözleşmeli memur statüsünde görev yapan personeller bulunmaktadır. Bu personeller içerisinde ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora mezunu olmalarına rağmen kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsüyle istihdam edilen personeller memur statüsünde görev yapan kamu personellerinin yararlandığı özlük hakları, tayin, nakil gibi haklardan kısıtlı oranlarda yararlanabilmektedir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Ülkemizde yer alan kamu kurumlarında istihdam edilen üniversite mezunu işçi sayısı kaçtır?

2- Üniversite mezunu işçilerin tayin ve yer değişikliğiyle ilgili kamusal haklarının iyileştirilymesine yönelik bir çalışma planlanmakta mıdır?

3- Üniversite mezunu işçilerin görevde yükselme haklarının üniuversite mezunu memurların görevde yükselme hakları ile eşitlenebilmesine yönelik bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

4- 2020 yılı sonuna kadar özlük hakları bakımından farklılık bulunan ancak kamu hizmetinde aynı görevi yapan personellerin özlük haklarının eşitlenmesine yönelik bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?”

KAYNAK : http://www.kamubiz.com/m/gundem/universite-mezunu-kamu-calisanlarina-haksizlik-ediliyor-isciler-h7140.html

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu