5 yıldır statü değişikliği bekliyorlar! Bakan imzalamıştı

Statü değişikliği sözünü Bakan böyle imzalamıştı! 5 yıl önceki statü değişikliği sözünü Bakan böyle imzalamıştı!

Bakan imzalamıştı! 5 yıldır “Statü Değişikliği” bekliyorlar…

Kamu görevlileri için 2015 yılında imzalanan toplu sözleşmenin 36/1 maddesi kamuda çalışan üniversiteli işçiler için statü değişikliğini içeriyordu. Toplu sözleşme mutabakatı, 23 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Bakan Çelik’in imzaladığı toplu sözleşme metninde şöyle yazıyordu;

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

“Bazı işçilerin kamu görevlisi ve geçici personelin sözleşmeli personel statüsüne geçirilmesi

Madde 36- (1) Kamu kurum ve kuruluşlarının fabrika, şantiye, atölye, çiftlik ve arazi gibi işçi istihdamının zorunlu olduğu yerlerde istihdam edilen işçiler hariç olmak üzere ilgili yer ve birimlerinde memur veya sözleşmeli personel eliyle yürütülmesi gereken işlerde sürekli işçi kadrolarında çalışmakta olanların, KİT’lerde sözleşmeli personel pozisyonlarına, diğer idarelerde ise memur kadrolarına geçirilebilmeleri konusunda çalışma yapılacaktır.”

KADRO DEĞİL STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ

İşçi statüsünden memur statüsüne geçiş için imzalanan mutabakat metninden 5 yıl geçmesine rağmen bir ilerleme olmadı. Maaşlarını ve özlük haklarını alan işçiler için ek bir kadroya da ihtiyaç yok. Zaten devlette çalışan kişler oldukları için yapılacak bir statü değişikliği yeterli olacak.

SÖZ YERİNE GETİRİLSİN

Kamuda çalışan üniversiteli işçiler kendileri için verilen sözün yerine getirilmesini, böylelikle kamuya daha fazla faydalı olabileceklerini, bunun aynı zamanda yaptıkları işle de statülerinin uyumlarının sağlanacağını belirtiyorlar.

KAYNAK : https://www.sgkrehberi.com/haber/243502/5-yildir-kadro-bekliyorlar-bakan-imzalamisti-ama.html

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu